Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Kompleksowa pielęgnacja trawnika

Trawnik wymaga uwagi praktycznie przez cały rok. Wiosną przystępujemy do jego regeneracji i wykonujemy zabiegi mechaniczne. Latem pilnujemy prawidłowej pielęgnacji, a jesienią przygotowujemy trawnik do zimy.

Grabienie opadłych liści

Z powierzchni trawnika wygrabiamy sprężystymi grabiami o długich zębach liście, opadłe gałązki i resztki suchej trawy, które pozostały po zimie.

pielęgnacja trawnika, nawożenie trawnika, nawożenie trawy

Koszenie

Tempo wiosennego wzrostu trawy jest uwarunkowane temperaturą powietrza i gruntu na danym terenie, zależy również od kondycji trawnika po przezimowaniu. Zwykle pierwsze koszenie wiosenne przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia, gdy źdźbła osiągną wysokość około 10 cm. Późniejsza częstotliwość i wysokość koszenia zależna jest od siły rozwoju traw, od jakości podłoża i warunków pogodowych. Trawnik najlepiej kosić raz w tygodniu. W okresie letnich upałów trawę trzeba kosić wyżej i rzadziej. W czasie jednego koszenia nie należy skracać trawy o więcej niż o 1/3 jej długości.

Wertykulacja

Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny, którego głównym celem jest usunięcie starej, martwej darni, przypominającej filc. Taka warstwa martwej materii skutecznie blokuje prawidłowy rozwój trawy. Podczas wertykulacji pionowo nacina się darń, dzięki czemu do trawnika dociera więcej wody i powietrza, a trawa lepiej się krzewi. Wertykulujemy co najmniej dwuletnie trawniki. Po zakończonym zabiegu należy bardzo starannie usunąć wszelkie pozostałe resztki roślinne z powierzchni trawnika.

Zobacz także artykuł o wertykulacji trawników.

pielęgnacja trawnika, nawożenie trawnika, nawożenie trawy

Podlewanie

Trawnik należy podlewać wcześnie rano lub późnym popołudniem, żeby przed nocą trawa zdążyła obeschnąć.

Zdecydowanie lepiej jest podlewać trawnik rzadziej, np. raz lub dwa razy w tygodniu, ale bardzo obficie. Dzięki takiemu zabiegowi trawa wytwarza głębiej sięgające korzenie, co przydaje się w okresach suszy oraz zimą.

W czasie jednego podlewania należy dostarczyć od 5 do 10 litrów wody na 1 m² powierzchni trawnika.

Nawożenie

Na początku kwietnia warto zasilić darń jednym z nawozów wieloskładnikowych np. nawozem wieloskładnikowym do trawników Agrecol, stosując się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Nawożenie trawnika należy wykonać, gdy trawa jest sucha, nawóz przyklejając się do mokrych liści, mógłby je uszkodzić. Podczas suszy ograniczamy nawożenie i stosujemy jedynie nawozy o zmniejszonej zawartości azotu np. nawóz jesienny Agrecol, przygotowujący do zimy trawniki. Ostatnie nawożenie zwykłym nawozem należy wykonać najpóźniej w połowie sierpnia, potem murawę należy zasilać wyłącznie nawozem jesiennym, przygotowującym do zimy trawniki oraz trawy ozdobne.

Aeracja

Aeracja zwana jest potocznie napowietrzaniem trawnika. Zabieg ten przeprowadzamy wiosną lub jesienią, w celu ułatwienia wnikania powietrza, wody i nawozów do gleby. Aeracja rozluźnia strukturę gleby do głębokości 10 cm, czyli w rejony głównej masy korzeniowej trawnika. Powstałe otwory dobrze jest wypełnić piaskiem, ponieważ ułatwi to rozrastanie się korzeni traw.

Zobacz także artykuł o aeracji trawnika.

Wapnowanie

Jesień to dobra pora na wapnowanie trawnika. Na glebach piaszczystych należy to robić co trzy – cztery lata, a na glebach zwięzłych co pięć lat. Należy zastosować wapno do bielenia drzew i odkwaszania gleby Agrecol. Zabieg wapnowania podnosi pH gleby, co ułatwia przyswajanie substancji odżywczych.

Wapnowanie przeprowadzamy w odstępie min. dwóch miesięcy od nawożenia, ponieważ składniki nawozów i wapna mogą wejść w reakcję i stworzyć związki nieprzyswajalne dla roślin i zalegające w glebie.

wapno do odkwaszania, odkwaszanie trawnika, zakładanie trawnika

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.