W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Brunatny problem – brunatna zgnilizna drzew (monilioza)

 

Brunatna zgnilizna drzew, zwana również moniliozą, przysparza niejednokrotnie wielu problemów. Wywołują ją workowce: Monilinia laxa, które porażają tylko drzewa pestkowe oraz Monilinia fructigena atakujące drzewa ziarnkowe, ale także śliwy, morele i  brzoskwinie.

 

 

brunatna zgnilizna

 

Pierwsze objawy widać w okresie kwitnienia, szczególnie przy ciepłej i wilgotnej pogodzie. Patogen dokonuje infekcji przez znamię słupka i pylniki, które po kilku dniach ulegają zgorzeli. Grzyb przerasta przez kwiat do pędów powodując ich zamieranie. Obumarłe pędy z liśćmi i kwiatami długo pozostają na drzewie, przez co stają się źródłem infekcji wtórnych.

 

brunatna zgnilizna

 

W okresie dojrzewania owoców choroba objawia się na nich w postaci szaro – brunatnych brodawek z zarodnikami tzw. sporodochiami. Infekcji sprzyjają długotrwałe opady w okresie dojrzewania owoców. Porażone owoce opadają lub pozostają na drzewie w postaci mumii – to one są pierwotnym źródłem infekcji w roku następnym.

 

Niechemiczne zwalczanie brunatnej zgnilizny polega na wycinaniu porażonych pędów oraz usuwaniu mumii pozostałych na drzewie.

 

W walce chemicznej z brunatną zgnilizną na czereśni, moreli, wiśni, brzoskwini oraz śliwie pomoże nam miedzy innymi środek
Signum 33 WG. Zależnie od rośliny, na której wykonywany jest zabieg ochrony należy dostosować termin zabiegu, zgodnie z informacjami zamieszczonymi na etykiecie środka.

 

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

infografika

Karolina Sołyga