W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Jak przygotować trawnik na zimę?

 

Z drzew spadają liście, kwiaty powoli więdną, żywą ozdobą naszego ogrodu pozostanie już tylko trawnik. Zaniedbanie go w okresie jesienno-zimowym będzie miało swoje konsekwencje wiosną przyszłego roku. Topniejący śnieg wtedy odsłoni ubytki w naszej murawie. Podpowiem jak tego uniknąć i pielęgnować trawnik jesienią.

Nawożenie

To jeden z zabiegów, dzięki któremu trawa będzie bardziej odporna na wymarzanie zimą oraz infekcje grzybowe. Nawozy jesienne charakteryzują się brakiem azotu w swoim składzie, który pobudza rośliny do wzrostu. Zawierają natomiast zwiększone ilości fosforu i potasu. Fosfor stymuluje system korzeniowy do szybszego wzrostu, a potas reguluje gospodarkę wodną w roślinach, pomagając przetrwać niskie temperatury zimą. Nawozy jesienne stosujemy na przełomie sierpnia i września. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozu jesiennego przygotowującego trawniki do zimy firmy. Należy pamiętać, że przenawożenie trawnika w tym okresie będzie miało negatywne skutki wiosną. Stosujmy się więc do zaleceń producenta odnośnie dawkowania.

Nawóz jesienny do trawników

Usuwanie liści

Opadające liście blokują dostęp promieni słonecznych do naszego trawnika, co pogarsza kondycję trawy. Są również idealnym środowiskiem do rozwoju chorób grzybowych, zatrzymując wilgoć w pobliżu murawy, dodatkowo sprzyja to powstawaniu mchu w tych miejscach. Zalegające liście pod warstwą śniegu odcinają rośliną dostęp tlenu, konsekwencją tego jest gnicie darni. Należy więc regularnie grabić trawnik, aby usunąć z niego wszystkie pozostałości organiczne.

trawnik

Koszenie

Pomimo dobrego przygotowania trawnika do zimy, nie możemy zapomnieć o regularnym jego  koszeniu. Należy to robić aż do pierwszych przymrozków. Jeśli jesień jest ciepła i słoneczna, ostatnie koszenie możemy przesunąć nawet do połowy listopada. Optymalna wysokość trawy to ok. 5 cm. Nie należy jej kosić niżej, bo doprowadzi to do przemarznięcia jej korzeni. Zbyt wysoka jest natomiast narażona na rozwój pleśni śniegowej.

 _DSC0343

Napowietrzanie

Inaczej aeracja, polega na głębokim nakłuwaniu darni kolcami, w celu rozluźnienia i napowietrzenia podłoża. Wprowadzamy wtedy więcej wody, nawozów i powietrza do korzeni traw. Możemy to zrobić za pomocą specjalnych nakładek na buty lub za pomocą profesjonalnych narzędzi. Zabieg ten poprawia kondycję korzeni i sprawia, że trawa szybciej regeneruje się po zimie.

Wertykulacja

Polega na pionowym nacinaniu darni. Usuwa się w ten sposób mech, chwasty i obumarłe resztki organiczne, które utrudniają dopływ wody, powietrza i substancji odżywczych do korzeni. Zabieg ten możemy wykonywać ostrymi, drucianymi grabiami albo wertykulatorem z silnikiem spalinowym lub elektrycznym.

wertykulacja

Jeśli prawidłowo zadbamy o nasz trawnik jesienią, sprawimy, że wiosną szybciej wznowi on wegetacje i będzie cieszył nasze oczy. Trawa stanie się silna, sprężysta i zdrowa. Pamiętajmy aby zabiegi pielęgnacyjne wykonywać bardzo starannie a dłużej będziemy się cieszyć pięknym trawnikiem przed naszym domem.

K.J.