W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Jałowiec – rodzimy krzew do naszego ogrodu

 

Do rodzaju jałowiec należy kilkadziesiąt gatunków. Zaraz po sosnach jest on najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem roślin iglastych na świecie. Różnorodność odmianowa gatunków jałowca jest wielka: od form kolumnowych, sadzonych przy ogrodzeniach, do form płożących, które sprawdzają się jako rośliny okrywowe. Jałowce w większości mają igły sztywne i kłujące, lecz istnieją także gatunki, których pędy są pokryte drobnymi zielonymi łuskami. 

Wybierając iglaki do obsadzenia ogrodu, warto wziąć pod uwagę właśnie jałowce. To rośliny o wielu zastosowaniach, a ich uprawa w ogrodzie ma wiele zalet.

_DSC7423-3

Właściwości jałowca

1. Jałowce są roślinami eterycznymi. Substancje lotne zawierają fitoncydy, które działają bakteriobójczo i bakteriostatycznie na otoczenie. Ponadto olejki eteryczne pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie oraz mają działanie odstraszające owady.

2. Ekstrakty z jałowca wykorzystywane są w medycynie.

3. Jałowiec pospolity (Juniperus communis) i jałowiec sabiński (Juniperus sabina) są gatunkami dziko rosnącymi w Polsce.Gatunki dziko rosnące są przystosowane do warunków, panujących na danym obszarze kraju. Jałowiec pospolity jest odporny na warunki stresowe i dobrze radzi sobie na stanowiskach suchych i ubogich, dlatego niekiedy klasyfikowany jest jako gatunek pionierski.

4. Owoce jałowca mają zastosowanie spożywcze. Szyszkojagody jałowca były popularną przyprawą w kuchni staropolskiej i do dziś są wykorzystywane do przyprawiania mięs. Z szyszkojagód robi się także alkohol, tzw. jałowcówkę, powszechnie nazywaną ginem.

5. Jałowce znakomicie nadają się do formowania, dlatego rośliny te można polecić fanom sztuki ogrodowej (można z nich wycinać zielone rzeźby – topiary).

 _DSC4171-3

Ze względu na małe wymagania siedliskowe, jałowce nie wymagają szczególnej opieki. Podczas długich okresów suszy należy je podlać, a zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do nawożenia i ewentualnego cięcia. Do nawożenia można stosować długo działający nawóz 100 dni do iglaków Agrecol, który aplikuje się 1-2 razy w sezonie.

Do zimozielonych nasadzeń w ogrodzie polecamy włączyć jałowce. Wybierając drzewka z klimatu śródziemnomorskiego lub o azjatyckim pochodzeniu (cyprysiki, żywotniki – tuje) trzeba liczyć się z tym, że nie przezimują w naszym klimacie lub będą bardziej narażone na choroby i czynniki stresowe. Rodzime jałowce natomiast mają znacznie mniejsze wymagania i nie przysparzają problemów w uprawie.