W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Kompleksowa pielęgnacja trawników wiosną

 

Trawniki wymagają wiele pielęgnacji i zabiegów, które zaczynamy wykonywać z początkiem wiosny. Nie wszystkie jednak są niezbędne – wszystko zależy od kondycji naszego trawnika po zimie.

Dlatego pierwszą czynnością powinna być ocena stanu trawnika. 

Czy są na nim jeszcze zeszłoroczne liście? Czy występuje mech, choroby? Czy pozostały na nim kretowiska? Spróbujmy zaklasyfikować trawnik do jednej z trzech poniższych grup:

1. Trawnik bezproblemowy 

Wygląd: pozostało na nim po zimie niewiele liści i owoców (lub wcale). Nie ma pustych przestrzeni, darń jest dość gęsta, nie ma mchu (lub jest go bardzo mało). Nie ma wielu chwastów.

2. Trawnik z problemami

Wygląd: na trawniku występuje mech lub chwasty, trawa jest przerzedzona. Pozostały puste miejsca bez trawy lub kretowiska. Darń jest bardzo zwarta i zbita, stworzyła warstwę filcu.

3. Trawnik zniszczony

Wygląd: bardzo dużo pustych przestrzeni lub przewaga mchu i chwastów nad trawą, miejscami wystąpiła pleśń śniegowa (trawnik z białawym nalotem), występują na dużym obszarze choroby grzybowe; trawnik jest zalany lub mocno zadeptany (lub zupełnie zamarł).

Gdy już wiemy, co się dzieje z trawnikiem, wybierzmy odpowiednie prace pielęgnacyjne. Można pomóc sobie poniższą grafiką.

Pod grafiką zamieściliśmy linki do artykułów poradnikowych na tematy, związane z trawnikiem. 

trawniki infografika

 

PRZYDATNE ARTYKUŁY:

1. Koszenie trawników

2. Mech na trawniku

3. Dobór odpowiedniego nawozu do trawnika

4. Nawożenie trawników – potrzebne składniki pokarmowe

5. Ochrona ogrodu przed kretami

6. Wertykulacja

7. Aeracja

8. Walka z chwastami na trawniku

9. Przyczyny złego wyglądu trawnika

10. Choroby grzybowe na trawnikach – jak zwalczać?

11. Wykonywanie dosiewki

12. Zakładanie trawnika wiosną

13. Rodzaje trawników – jaki wybrać?