Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Lwia paszcza – od lat w polskich ogrodach

Lwia paszcza, a w zasadzie wyżlin większy, pochodzi z południowo-zachodniej Europy. Na stanowiskach naturalnych jest byliną, lecz w naszym klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Nazwę zwyczajową „lwia paszcza” zyskała dzięki charakterystycznej budowie kwiatu o symetrii grzbiecistej, który mogą zapylić wyłącznie trzmiele i pszczoły. Kwiaty te w ogrodach wiejskich siały już nasze babcie, stały się one symbolem ogrodów w stylu naturalistycznym.

lwie paszcze uprawa, lwia paszcza uprawa, nawóz do kwiatów, nawóz do lwiej paszczy, uprawa lwiej paszczy, uprawa lwich paszcz

Wymagania

Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych oraz stanowisk słonecznych lub półcienistych. W zależności od odmiany, wyżlin większy ma kilka zastosowań. Odmiany niskie, wysokości 20-25 cm, uprawiane są w pojemnikach. Odmiany średniej wysokości (30-50 cm) wykorzystywane są na rabatach w barwnych kompozycjach i na obwódkach. Odmiany wysokie (50-100 cm) znalazły zastosowanie jako kwiat cięty. Mimo że źle znoszą transport, utrzymują się w wazonach nawet 8 dni.

Uprawa

Nie musimy lwiej paszczy wysiewać, możemy kupić gotową rozsadę. Jest to dobre rozwiązanie dla spóźnialskich – przy założeniu uprawy tej roślin w pojemnikach. Jeśli postanowimy zrobić rozsadę wyżlinu większego sami, najlepiej jest wysiać nasiona w marcu do skrzynek i przechowywać w ciepłym pomieszczeniu. By uzyskać dobrą rozsadę i bujne kwitnienie, warto przepikować siewki. Na miejsce stałe lwią paszczę wysadzamy z początkiem maja, uważając, by nie posadzić jej zbyt głęboko (nadmierne zagłębienie rośliny może powodować gnicie szyjki korzeniowej). Pod koniec czerwca lwia paszcza będzie w pełni kwitnienia.

Nasiona można wysiewać także wprost do gruntu pod koniec kwietnia, lecz od wysiania do kwitnienia upływa ponad 10-12 tygodni, kwiaty z tych roślin pojawiają się dopiero w sierpniu, zaś pełnia kwitnienia przypada na drugą połowę lata. Wyżlin większy kwitnie do października, całkiem dobrze znosi jesienne chłody. W zależności od przeznaczenia lwiej paszczy, można zastosować zabieg pielęgnacyjny – uszczykiwanie pędu głównego, które ma na celu rozkrzewienie rośliny.

lwie paszcze uprawa, lwia paszcza uprawa, nawóz do kwiatów, nawóz do lwiej paszczy, uprawa lwiej paszczy, uprawa lwich paszcz

Z początkiem lata należy zasilić rośliny 2-3 razy nawozem mineralnym lub organiczno-mineralnym, najlepiej 2-3 tygodnie przed kwitnieniem. Rośliny jednoroczne można nawozić przez cały okres wegetacji, nawet jeszcze w sierpniu.

Obrywanie przekwitłych kwiatów stymuluje kwitnienie, lecz po wykonaniu tego zabiegu roślina nie zawiąże nasion i nie będziemy mogli zebrać materiału siewnego na przyszły rok. Owocem jest torebka, nasiona są bardzo drobne. Co kilka lat należy zakupić kwalifikowane nasiona kwiatów, gdyż zakupiony materiał siewny ma lepszą zdrowotność. Na lwiej paszczy mogą wystąpić takie choroby jak: rdza wyżlinu i szara pleśń, lecz w uprawach ogrodowych występują rzadko.

lwie paszcze uprawa, lwia paszcza uprawa, nawóz do kwiatów, nawóz do lwiej paszczy, uprawa lwiej paszczy, uprawa lwich paszcz

Jeśli tęsknimy za tradycyjnymi, naturalistycznymi ogrodami wiejskimi, lwia paszcza musi znaleźć się w naszym ogrodzie. Widok tego kwiatu w wazonie, donicy czy na rabacie przeniesie nas myślami do sielskiej krainy.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.