W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

„Miseczki” na storczykach

 

W okresie jesienno-zimowym w warunkach domowych bardzo często dochodzi do zaatakowania storczyków przez szkodniki. Najbardziej charakterystyczne z nich to miseczniki należące do nadrodziny czerwców.

 _DSC8343

Są to owady, których samice przypominają miseczki lub wypukłe tarczki, a ich średnica wynosi około 1-4 mm. Miejscem żerowania tych szkodników mogą być zarówno liście jak i kwiaty i pędy storczyków. Miseczniki wysysają soki z tkanek powodując osłabienie całej rośliny.

 _DSC8329

Ponadto czerwce te produkują lepką rosę miodową, która przyczynia się do rozwinięcia na powierzchni rośliny czarnych grzybów sadzakowych. Rośliny zaatakowane misecznikami zaczynają więdnąć, liście mogą żółknąć a kwiaty opadać.

 _DSC8337

W przypadku wystąpienia małej liczby szkodników można usuwać je mechanicznie za pomocą wacika nasączonego denaturatem lub wodą z mydłem. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się jaj i larw misecznika, które znajdują się pod miseczkowatym ciałem samicy, należy po każdym przetarciu rośliny zmieniać wacik na nowy.

 _DSC8316

Gdy mamy do czynienia z plagą tych szkodników warto wykorzystać walkę chemiczną – czyli zastosować np. preparat Mospilan 20 SP (0,04 % tj. 4 g w 10 litrach wody). Zabieg zaleca się powtórzyć po 7-10 dniach. Nigdy nie należy stosować środków ochrony roślin w domu. Rośliny porażone należy wynieść na zewnątrz bądź do szklarni i tam wykonać zabieg stosując się do instrukcji stosowania. Po kilku godzinach od zabiegu rośliny mogą wrócić na swoje stałe miejsce.

 _DSC2723a

 

 MG