W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Odchwaszczanie trawników

 

Wiosną, po ruszeniu wegetacji, na trawniku można zauważyć pojawiające się chwasty. Konkurują one z trawami o wodę i składniki pokarmowe. Szybko się rozprzestrzeniają i psują efekt ładnego trawnika.

Magda_Trawniki_2

Rozróżniamy chwasty jednoliścienne (chwasty z rodziny traw trawiaste o jednym liścieniu1) oraz chwasty dwuliścienne (o dwóch liścieniach). Chwasty dzielą się na rośliny roczne, dwuletnie lub wieloletnie. Zdecydowanie trudniejsze do zwalczenia są chwasty wieloletnie, które charakteryzują się wytwarzaniem kłączy, rozłogów i głęboko sięgających korzeni – są to np. perz właściwy, mniszek lekarski. Jednoliścienne gatunki chwastów na trawnikach można zwalczyć jedynie mechanicznie, ponieważ dostępne herbicydy działają tylko na rośliny dwuliścienne.

1Liścień – to rozwijający się z zarodka nasiona pierwszy „liść”, który często różni się kształtem od pierwszych liści właściwych.

Magda_Trawniki_3

Najczęstsze przyczyny występowania chwastów na murawie to:

- błędy przy zakładaniu trawnika – niedokładne odchwaszczenie gleby przed wysiewem traw,

- zła jakość nasion traw, mieszanka zanieczyszczona nasionami chwastów,

- nawiezienie gleby zawierającej nasiona chwastów,

- zbyt rzadki siew, co prowadzi do powstawania pustych przestrzeni gdzie mogą rozwijać się rośliny konkurencyjne,

- niedokładne usuwanie rozłogów i korzeni chwastów wieloletnich,

- roznoszenie nasion chwastów przez ptaki i wiatr,

- nieodchwaszczane pobliskie nieużytki, rowy itp.,

- wzruszanie powierzchni gleby przez zwierzęta (np. krety) lub inne jej uszkodzenia, co prowadzi do wydobycia na powierzchnię nasion z głębszych jej warstw.

Gdy chwastów na trawnikach nie ma dużo, można usuwać je mechanicznie. Chwasty możemy wyrywać ręcznie (najlepiej gdy ziemia jest wilgotna). Można korzystać również z motyki, łopatki lub widełek ręcznych do podważania chwastów i usuwania ich razem z korzeniami i rozłogami. Gdy mamy do czynienia z gatunkami wieloletnimi, należy pamiętać, aby dokładnie usunąć wszystkie części podziemne, ponieważ pozostawienie ich fragmentu spowoduje wzrost części nadziemnej rośliny. Ubytki w trawniku można uzupełnić specjalnymi nasionami do tzw. dosiewki.

Nawóz do trawników zachwaszczonych powoduje silny wzrost trawy, co przyczynia się do ograniczenia występowania chwastów. Bujnie rosnąca i krzewiąca się trawa powinna je zagłuszyć.

Jednak gdy trudno jest poradzić sobie z szybko pojawiającymi się chwastami lub gdy jest ich dużo, warto zastosować herbicydy – środki chwastobójcze (np. Starane Trawniki*, Dicotex 202 SL*).

Zabieg odchwaszczania jest najbardziej skuteczny wówczas, gdy chwasty mają 2-3 liście właściwe. Im wcześniejsza faza rozwojowa chwastów tym są one bardziej wrażliwe na działanie substancji aktywnej środka chwastobójczego. Wyższe zalecane na opakowaniu dawki stosuje się w przypadku chwastów w starszych fazach rozwojowych. Temperatura, w której powinien być wykonany zabieg to około 12-15 ˚C, jednak nie więcej niż 20 ˚C, ponieważ wówczas herbicyd może okazać się mniej skuteczny. Należy pamiętać, aby zabieg herbicydami wykonać w czasie bezwietrznej, ładnej pogody. Odchwaszczanie chemiczne przeprowadza się od kwietnia do września 1-2 razy w sezonie.

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

 Magda_Trawniki_1

 

Zapobieganie występowaniu chwastów na trawnikach:

- nie należy dopuszczać do zakwitania i zawiązania nasion chwastów, inaczej spowoduje to ich szybkie rozsiewanie,

- należy odchwaszczać rabaty z kwiatami, warzywniki, pobliskie rowy i inne miejsca, w których rosną chwasty,

- stosować herbicydy w zalecanych dawkach; wyższe zalecane dawki stosuje się w przypadku chwastów w  starszych fazach rozwojowych,

- systematyczne koszenie trawy co 7 – 10 dni – wiele chwastów nie przeżywa tego zabiegu i po skoszeniu nie jest w stanie wytworzyć nowych części nadziemnych,

- systematyczne nawożenie trawnika sprzyja uzyskaniu zwartej murawy, dzięki czemu brak jest wolnych przestrzeni, w których mogłyby rosnąć chwasty.

 

odchwaszczanie

Magdalena Grządka – Mirecka