Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Pielęgnacja i ochrona hortensji

Problemy w uprawie hortensji (choroby fizjologiczne, choroby infekcyjne, niewłaściwa pielęgnacja) mogą prowadzić do braku kwitnienia, osłabienia, a nawet zamierania krzewów. Jak im zaradzić?

Cięcie

Prawidłowe cięcie różnych gatunków hortensji jest jednym z głównych czynników warunkujących ich bujne kwitnienie.

Hortensje ogrodowe skraca się wiosną jedynie o przekwitłe kwiatostany. Hortensja ogrodowa zawiązuje pąki kwiatowe przed zimą, więc zbyt mocne cięcie wiosenne pozbawi krzew kwiatostanów. W połowie maja można wykonać cięcie formujące i usunąć pędy krzyżujące się oraz zamarłe, zmarznięte pędy.

Hortensje bukietowe i krzewiaste ścina się nad 4-5 pąkiem jesienią bądź wiosną, ponieważ zakwitają one na pędach tegorocznych. Natomiast hortensji pnącej nie trzeba przycinać, chyba że chcemy nadać jej konkretną formę.

Więcej o cięciu różnych gatunków hortensji przeczytasz w artykule: Przycinanie hortensji.

hortensja, nawóz do hortensji, pielęgnacja hortensji

Choroby nieinfekcyjne (fizjologiczne)

Gdy obserwujemy żółknięcie blaszek liściowych, przy czym unerwienie liści pozostaje zielone, to mamy do czynienia z chlorozą, czyli odbarwieniem, które występuje na skutek niedoboru składników pokarmowych.

Pierwszym zabiegiem w takim wypadku nie powinno być jednak nawożenie, ale zbadanie odczynu podłoża, a dopiero później dobór odpowiedniego nawozu.

Zbyt zasadowy odczyn gleby powoduje zaburzenia pobierania żelaza z podłoża, stąd objawy chlorozy na liściach. Aby zakwasić podłoże i odblokować dostęp do żelaza, należy zastosować nawóz zakwaszający do iglaków Agrecol bądź nawóz krystaliczny Agrecol Hortensje niebieskie. Wówczas objawy chlorozy miną.

hortensja, nawóz do hortensji, pielęgnacja hortensji

Jeśli odczyn gleby jest prawidłowy (4,5-5,5 pH), a na liściach mimo wszystko występują chlorozy lub obserwujemy słabsze kwitnienie hortensji, należy zastosować specjalistyczny wieloskładnikowy nawóz do hortensji Agrecol.

hortensja, nawóz do hortensji, pielęgnacja hortensji

Hortensje preferują miejsca półcieniste. Na stanowisku słonecznym mogą mieć objawy oparzeń, czyli brązowienie liści i utratę turgoru. Taką hortensję należy przesadzić w miejsce bardziej dla niej przyjazne.

Choroby grzybowe

Cięcie prześwietlające krzewów jest jedną z metod zapobiegania występowaniu chorób. Należy pamiętać, aby w czasie podlewania nie polewać liści hortensji, bo zwiększa to ryzyko wystąpienia takich chorób, jak mączniak prawdziwy czy szara pleśń na hortensji.

Mączniak prawdziwy objawia się białymi nalotami na wierzchu liści i pędach. Z czasem porażone części rośliny brązowieją. Zaraz po zauważeniu objawów należy zastosować preparat Signum 33 WG*.

Wystąpieniu szarej pleśni sprzyja duże zacienienie i częste opady. Charakterystyczne objawy tej choroby to zamieranie wierzchołków pędów i liści, a także nekrozy kwiatów. Można też zaobserwować szary nalot pleśni. Preparaty Signum 33 WG* i Switch 62,5 WG* stosowane przemiennie poradzą sobie z szarą pleśnią na hortensji.

Natomiast chorobom, powodującym plamistości liści, zapobiega środek Scorpion 325 SC*.

Szkodniki

Mszyce są powszechnie występującymi szkodnikami roślin ozdobnych. Także hortensje mogą zostać zaatakowane przez mszyce. Ich szkodliwość polega na wysysaniu soków roślinnych, w wyniku czego obserwuje się żółknięcie i zwijanie się liści, pędów oraz kwiatów. Ponadto pluskwiaki te mogą przenosić choroby wirusowe roślin. Do skutecznej walki z mszycą na hortensji polecamy środek Mospilan 20 SP*, do zastosowania w dawce 4 g na 10 litrów wody.

Małe pajęczynki oraz drobne jasne przebarwienia na liściach hortensji świadczą o obecności przędziorków. Szkodniki te zwalcza się preparatem Ortus 05 SC*, stosując dawkę 1 ml na 1 l wody.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.