W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Pielęgnacja i ochrona hortensji

 

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja hortensji. Aby nasze krzewy obficie kwitły i zdrowo wyglądały należy je przycinać i chronić przed chorobami i szkodnikami.

Przycinanie

Prawidłowe przycinanie różnych gatunków hortensji zapewnia im silny wzrost i bujne kwitnienie. Hortensje ogrodowe skraca się jedynie o przekwitłe kwiatostany wiosną, ponieważ zawiązuje ona pąki kwiatowe w roku poprzednim. Można też wyciąć pędy krzyżujące się i zmarznięte ale dopiero po 15 maja, ponieważ rośliny te późno rozpoczynają okres wegetacji i wówczas widać, które pędy można usunąć. Hortensje bukietowe i krzewiaste ścina się nad 4-5 pąkiem jesienią bądź wiosną, ponieważ zakwitają one na pędach tegorocznych. Natomiast hortensji pnącej nie trzeba przycinać, chyba, że chcemy nadać jej konkretną formę.

_DSC4803

Choroby nieinfekcyjne

Gdy obserwujemy żółknięcie blaszek liściowych, a unerwienie pozostaje zielone, jest to chloroza i wówczas w pierwszej kolejności należy wykonać badanie pH podłoża. Zbyt zasadowy odczyn gleby powoduje zaburzenia pobierania żelaza z podłoża, stąd takie objawy. Aby zakwasić podłoże i odblokować dostęp do żelaza, można zastosować Nawóz zakwaszający do iglaków bądź Nawóz Hortensja niebieska. Wówczas objawy chlorozy miną. Można też dodatkowo ściółkować glebę wokół hortensji korą sosnową, która rozkładając się będzie zakwaszać podłoże.

_DSC4942

Jeśli pomimo prawidłowego pH gleby występuje chloroza, oznacza to brak kilku pierwiastków w podłożu, między innymi azotu i żelaza. Regularne odżywianie wieloskładnikowym Nawozem do hortensji zapewnia uzupełnienie wszystkich niezbędnych do prawidłowego ich wzrostu makro i mikroelementów.

 

P7081136

Hortensje preferują miejsca półcieniste. Na stanowisku słonecznym mogą mieć objawy oparzeń czyli brązowienie liści i utratę turgoru. Taką hortensję należy przesadzić w miejsce bardziej dla niej przyjazne.

Choroby grzybowe

Cięcie prześwietlające krzewów jest jedną z metod zapobiegania występowania chorób. Ponadto należy pamiętać aby nie polewać liści hortensji, ponieważ zwiększa się wówczas ryzyko pojawienia takich chorób jak mączniak prawdziwy czy szara pleśń. Jednak pewnymi metodami zapobiegawczymi ale również interwencyjnymi są metody chemiczne, a więc stosowania środków ochrony roślin.

Mączniak prawdziwy objawia się białymi nalotami na wierzchu liści i pędach. Z czasem porażone organy brązowieją. Zaraz po zauważeniu objawów należy zastosować preparat Signum 33 WG.

Przyczyną występowania szarej pleśni jest zbyt duże zacienienie i częste opady. Charakterystyczne objawy tej choroby zamieranie wierzchołków pędów i liści, a także nekrozy kwiatów. Można też zaobserwować szary nalot pleśni. Preparaty Rovral Aquaflo 500 SC, Signum 33 WG i Switch 62,5 WG stosowane przemiennie poradzą sobie z tą chorobą.

Natomiast wszelkim chorobom powodującym plamistości liści zapobiega środek Topsin M 500 SC.

 Szkodniki

Powszechnie występującymi szkodniki na roślinach ozdobnych m.in. na hortensjach są mszyce. Ich szkodliwość polega na wysysaniu zawartości tkanek roślinnych, w wyniku czego obserwuje się żółknięcia i zwijanie się liści, pędów oraz kwiatów. Ponadto pluskwiaki te mogą przenosić choroby wirusowe roślin – są ich wektorami. Do skutecznej walki z tymi owadami mogę polecić środek Mospilan 20 SP do zastosowania w dawce 4 g w 10 litrach wody. Małe pajęczynki oraz drobne jasne przebarwienia na liściach hortensji świadczą o obecności przędziorków. Szkodniki te zwalcza się preparatem Ortus 05 SC stosując dawkę 1 ml na 1 l wody. 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

 

 

MG