W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Pomidory na balkonie – uprawa

 

Jeśli mamy słoneczny ciepły taras bądź balkon, świetnym pomysłem jest posadzenie pomidorów właśnie tam, w zasięgu naszych rąk! Sadzonki przygotowujemy w domu, a w połowie maja wysadzamy na zewnątrz.

Pomidory na balkonie – zalety:

- dostęp do zdrowych warzyw
- ozdoba balkonu i tarasu (można wybrać odmiany o owocach czerwonych, żółtych, czarnych)
- łatwość uprawy i doglądania roślin
- satysfakcja z zebranych plonów

_DSC2006

 

Stanowisko:

- osłonięty od wiatru, ciepły balkon bądź taras,
- miejsce słoneczne,
- mały balkon to świetne miejsca dla odmian karłowych, natomiast większe tarasy czy balkony zmieszczą również odmiany wysokie – wymagające podparcia.

Będą potrzebne:

1. Sadzonki pomidorów

Najlepiej sprawdzą się odmiany, przeznaczone do upraw pojemnikowych, np. pomidory koktajlowe, niskie oraz odmiany, wykazujące się dużą odpornością na choroby. Sadzonki możemy przygotować samodzielnie, wysiewając nasiona w domu do gruntu pod koniec lutego. 

2.  Stabilne donice

Głębokość donic to min. 35 cm. Na jedną sadzonkę powinna przypadać donica o średnicy 30 cm. Na dnie donic wysypujemy keramzyt lub potłuczone doniczki ceramiczne (jako drenaż). 

3. Podłoże dla roślin

Warto zwykłe podłoże ogrodnicze przemieszać z piaskiem lub perlitem, żeby je rozluźnić(1 łopatka piasku na 3 łopatki podłoża),

4. Podpora / tyczka do pomidorów oraz bawełniane tasiemki

Tasiemki do podwiązania roślin możemy wykonać sami, np. ze starych ubrań lub ściereczek. Miękką tasiemką przywiążemy roślinę do podpory tuż pod liściem.

5. Nawóz do pomidorów 

Pomidory na balkonie i w gruncie to bardzo żarłoczne rośliny, będziemy więc musieli dostarczać im regularnie składników odżywczych. Najwygodniejszą metodą jest nawożenie wraz z podlewaniem, dlatego wykorzystajmy nawozy w płynie lub rozpuszczalne w wodzie, np. Agrecol dla Moich Pomidorów lub nawóz krystaliczny Agrecol Pomidory

Ciekawostka: nawozy do pomidorów Agrecol są bogate w potas, który pobudza rośliny do kwitnienia. Te nawozy możemy też stosować do kwiatów domowych, które „upracie” nie chcą zakwitnąć od lat.

6. Pylicol - preparat, ułatwiający zawiązywanie owoców pomidorów

Na balkonach i tarasach może być problem z odpowiednim zapylaniem roślin, zwłaszcza, jeśli mieszkamy w mieście. Gdy owadów jest zbyt mało, zastosujmy preparat Pylicol, który ułatwia zawiązywanie owoców. Sporządzamy z niego roztwór wodny do opryskiwania kwiatów. Roztwór nie szkodzi owadom zapylającym.

 

_DSC7384

Sadzenie:

1. Na dno doniczki wsypujemy warstwę ok. 5 cm keramzytu bądź potłuczonych doniczek ceramicznych.
2. Podłoże ogrodnicze dokładnie mieszamy z piaskiem bądź perlitem w stosunku 3:1.
3. Podłoże wsypujemy do doniczki.
4. Wkładamy sadzonkę do doniczki o kilka centymetrów głębiej, niż rosła pierwotnie.
5. Wbijamy podporę i delikatnie przywiązujemy do niej sadzonkę pomidora.
6. Obficie podlewamy młodą roślinę.

 

  Pielęgnacja:

1. Co 7-14 dni, przy okazji podlewania, stosujemy nawozy. 
2. Pomidory podlewamy dość często, ponieważ woda z donic dość szybko wyparowuje. Nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża.
3. Obrywamy zbędne pędy boczne (wilki), wyrastające z pędu głównego. Częstotliwość tego zabiegu zależy od tempa pojawiania się wilków.
4. Gdy kwiaty pomidora się otworzą, opryskujemy je  roztworem preparatu Pylicol.
5. Pomidory zbieramy od lipca – obrywamy je razem z szypułkami. Możemy zbierać jeszcze zielonkawe pomidory – dojrzeją już w kuchni np. w koszu wiklinowym.

pylicol 10ml

 M.G.