Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Powojniki – Inspirujące pnącza

Powojniki to najpopularniejsza grupa pnączy uprawianych w Polsce. Pomimo iż nie są najłatwiejsze w uprawie, szturmem zdobyły krajowy rynek. Na ich korzyść przemawiają duże walory dekoracyjne, bogactwo gatunków oraz odmian. Jak je odpowiednio pielęgnować?

powojnik, nawożenie powojnika, nawóz do powojnika

Sadzenie powojników (clematisów)

Powojniki sadzimy przy pergolach, altanach, ścianach budynków z założonymi kratownicami. Odmiany wielkokwiatowe mają mniejszą zdolność do owijania się wokół podpór, dlatego ich pędy musimy do nich przywiązywać rafią. Odpowiednia dla nich jest wystawa południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. W miejscach zbyt nasłonecznionych mogą gorzej rosnąć, dlatego w południe powinniśmy im zapewnić trochę cienia. Najlepsze jest stanowisko słoneczne dla pędów, a cieniste dla korzeni. Powojniki dość dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza, dlatego mogą być sadzone w miastach.

Podłoże i nawożenie powojników

Powojniki wielkokwiatowe wymagają gleby przepuszczalnej, wilgotnej, lecz przewiewnej. Gleba powinna zawierać dużo próchnicy, mieć dobry drenaż i obojętny odczyn pH≈ 7. Rośliny te źle rosną na ciężkich, kwaśnych glebach gliniastych. Rzadko gleba jaką posiadamy w ogrodzie odpowiada wymaganiom tych roślin, dlatego przed sadzeniem musimy przygotować odpowiednią mieszankę. Na glebach ciężkich, gliniastych na dno wykopanego dołu dajemy warstwę drenującą, następnie mieszankę ziemi, którą wykopaliśmy, wymieszaną z kompostem. Na glebach lżejszych można nie układać drenażu na dnie. Przed sadzeniem należy wkopać odpowiednie podpory.

Rośliny kupowane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Posadzone clematisy należy dobrze podlać, a powierzchnię gleby można ściółkować odkwaszonym torfem. Po 3-4 latach uprawy należy je dwukrotnie w ciągu roku nawozić specjalnie do tego opracowanymi nawozami. Pnącza są wrażliwe na zasolenie gleby, dlatego trzeba bardzo uważać, aby nie przesadzić z dawkami nawozów. W nawożeniu wykorzystuje się głównie specjalnie opracowane nawozy, które wpływają na silny wzrost roślin, lepsze krzewienie i poprawiają wygląd kwiatów.

Zobacz: Specjalistyczny nawóz do kwiatów balkonowych i ogrodowych Agrecol

powojnik, nawożenie powojnika, nawóz do powojnika

 

Nawóz do powojników stosuje się od wiosny do końca września, co miesiąc lub dwa. Młode, nie kwitnące rośliny zasilamy w dawce 15 g nawozu na 1 m2, natomiast kwitnące starsze powojniki nawozimy w dawce 25 g na 1 m2 powierzchni. Po rozsypaniu nawozu musimy go delikatnie wymieszać z glebą, a roślinę podlać, aby jak najszybciej mogła pobrać składniki pokarmowe.

Przycinanie powojników

Cięcie powojników wykonuje się zwykle pod koniec marca, po zdjęciu okrycia, gdy pąki są nabrzmiałe, 0,5-1 cm nad pąkiem. W pierwszym roku uprawy powojniki powinno się przycinać na wysokość 30 cm, licząc od gruntu. Ma to stymulować wyrastanie nowych pędów z podstawy krzewu. W następnych latach cięcie zależy od gatunku, odmiany i pory kwitnienia. Większość odmian wielokwiatowych (rozpoczynających kwitnienie na zeszłorocznych pędach w maju lub na początku czerwca, a potem powtarzających je na tegorocznych pędach) oraz odmiany, co do których nie mamy pewności, jak z nimi postępować, przycina się na wysokości 50-150 cm. Powojniki, rozpoczynające kwitnienie na pędach tegorocznych na przełomie czerwca i lipca, najlepiej przycinać nad 2-3 parą pąków 20-40 cm nad ziemią. Powojniki kwitnące tylko na starych pędach wiosną tnie się dopiero po kwitnieniu na wysokości co najmniej 1 metra od ziemi. Cienkie i słabe pędy przycina się krócej niż te grube i mocne.

powojnik, nawożenie powojnika, nawóz do powojnika

Pielęgnacja powojników zimą

Odmiany wielkokwiatowe są wrażliwe na niską temperaturę, dlatego na zimę należy je okrywać. W rejonach o łagodniejszych zimach wystarczy okrycie dolnych części pędów kopczykiem z ziemi.

Choroby i szkodniki clematisów

Powojniki atakuje szara pleśń, która u roślin powoduje brązowienie i zamieranie wierzchołków pędów na długości do kilku cm oraz występowanie okrągłych plam na płatkach kwiatów. Porażone części rośliny należy wyciąć. Szarą pleśń zwalczamy preparatami Signum 33 WG i Switch 62,5 WG. Środki te stosuje się przemiennie, aby nie dopuścić do uodparniania się patogenicznych grzybów na substancje aktywne. Powojniki są także porażane przez mączniaka prawdziwego, powodującego powstawanie białego, mączystego nalotu na liściach, pędach i kwiatach. Chorobie sprzyja zbyt gęste nasadzenie, zachwaszczenie oraz wysoka wilgotność powietrza. Chorobę zwalczamy preparatem Signum 33 WG w postaci dwukrotnego oprysku w odstępie 7-14 dni.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

powojnik, nawożenie powojnika, nawóz do powojnika

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.