Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Profilaktyka – sposób na ochronę roślin

Większość chorób i szkodników możemy efektywnie wyeliminować z naszych ogrodów, zanim trwale uszkodzą rośliny.

Jeden z najskuteczniejszych sposobów zwalczania chorób i szkodników roślin polega na działaniach profilaktycznych. Są to czynności, które powinniśmy wykonać w celu ochrony roślin jeszcze przed infekcją i wystąpieniem na nich objawów chorobowych. Działania te można porównać do profilaktycznego zażywania witaminy C w celu uchronienia się przed przeziębieniem. Jeśli przegapimy właściwy moment i zaniedbamy własne zdrowie – jego stan bardzo się pogorszy i pozostaną nam niekończące się wizyty u lekarza.

profilaktyka – sposób na ochronę roślin, ochrona roślin

Większość chorób i szkodników możemy efektywnie wyeliminować z naszych ogrodów, zanim trwale uszkodzą rośliny. Pamiętajmy o profilaktycznych działaniach, kierując się następującymi wskazówkami:

Profilaktyka

1. Dokładne oglądanie kupowanych roślin

Przed zakupem dokładnie obejrzyjmy rośliny i sprawdźmy, czy nie wykazują zmian oraz uszkodzeń spowodowanych przez choroby i szkodniki. Takie chore okazy mogą być źródłem zakażenia dla innych roślin, które uprawiamy w ogrodzie.

2. Planowanie prawidłowej rozsady

Pamiętajmy, że sadząc rośliny zbyt gęsto, stwarzamy idealne warunki mikroklimatyczne do rozwoju grzybów. Przed sadzeniem bardzo dobrze zastanówmy się nad rozmieszczeniem roślin w ogrodzie.

3. Usuwanie porażonych fragmentów roślin

Zamierające pędy roślin usuwajmy przez wycinanie. Po każdym cięciu należy bezzwłocznie odkazić narzędzia mydłem potasowym. Zabieg ten wyeliminuje nieświadome przenoszenie chorób grzybowych, bakteryjnych lub wirusowych na pozostałe rośliny.

4. Właściwe warunki i nawożenie

Uprawiajmy rośliny we właściwych dla nich warunkach, a w okresie wegetacyjnym dostarczajmy im składników pokarmowych przez zrównoważone nawożenie. Zabieg ten znacznie poprawia kondycję roślin, co przekłada się bezpośrednio na ich zdrowotność. Okrywajmy przed zimą rośliny, które są mniej mrozoodporne.

5. Poznawanie problemów roślin

Starajmy się odróżniać choroby pochodzenia grzybowego od naturalnych zmian fizjologicznych roślin. Błędna diagnoza, jak i stosowanie niewłaściwego leczenia, może przyczynić się do szybszego zamierania roślin.

Po zauważeniu na roślinie objawów odstępujących od normy, poszukajmy informacji na temat możliwych problemów w uprawie naszych roślin: w internecie, literaturze naukowej lub prasie.

profilaktyka – sposób na ochronę roślin, ochrona roślin

Przykładowo – wybarwienie się na żółto liści często jest objawem braku składników pokarmowych, a nie oznaką choroby.

6. Profilaktyczne opryski

Środki ochrony roślin stosujmy jeszcze przed wystąpieniem objawów chorobowych, tak aby nie dopuścić do rozszerzenia się infekcji. Wykonując zabiegi (opryski) preparatami o działaniu powierzchniowym (np. Miedzian 50 WP* i Miedzian Extra 350 SC*) stwarzamy na powierzchni blaszki liściowej barierę ochronną uniemożliwiającą zarodnikom grzyba infekcję. Jeśli zaobserwujemy nasilenie objawów chorobowych na roślinach – użyjmy środków ochrony roślin o działaniu wgłębno-systemicznym (np. Topsin M 500 SC*, Signum 33 WG*).

Systematycznie prowadźmy obserwację roślin. Im szybciej zaobserwujemy zmiany i podejmiemy właściwe kroki, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia roślin.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.