W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Przędzie przędzę nasz przędziorek…

 

Z pozoru nieszkodliwe

Przędziorki są małe i wyglądają nieszkodliwie, lecz potrafią spędzić sen z oczu niejednemu miłośnikowi roślin. To niewielkie roztocza, które przy masowym występowaniu mogą powodować poważne szkody.

 

 

Przędziorki są tak małe, że nie zobaczymy ich gołym okiem.

Spośród przędziorków najczęściej spotykany jest przędziorek chmielowiec. Żeruje on na ponad 180 gatunkach roślin. Jego cykl rozwojowy, w zależności od temperatury
i wilgotności, trwa do 3 tygodni. W wyniku żerowania na liściach widoczne są małe, żółte plamki, które zlewając się ze sobą, powodują żółknięcie liści. Przędziorki przebijają skórkę liści, niszczą miękisz i wysysają zawartość komórek. 

Szkodliwe są wszystkie stadia ruchome szkodnika.

Dlaczego przędziorki są tak niebezpieczne?

Przędziorki szybko się rozmnażają, a jedna samica może złożyć nawet 200 jaj. Ponadto wytwarzana przez nie przędza utrudnia zwalczanie szkodników, ponieważ stanowi dla nich ochronę.
Z powodu żerowania przędziorka zmniejsza się powierzchnia asymilacyjna liści, w wyniku czego rośliny są słabiej odżywione. Uszkodzone rośliny wyglądają gorzej, nie kwitną lub kwitną słabo, wydają mniejsze plony i są podatne na choroby. 

Charakterystyczne dla występowania przędziorków jest pojawienie się delikatnej pajęczynki, przędzy na liściach. Poza tym widoczne są jasne przebarwienia na blaszce liściowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Metody niechemiczne

Istnieją niechemiczne metody walki z przędziorkiem. Pajęczaki te preferują suche powietrze, dlatego podwyższając wilgotność wokół rośliny, ograniczymy ich rozwój. Przy niedużej liczebności szkodników można ograniczyć ich występowanie, opryskując rośliny czystą wodą lub wodą z detergentem (np. mydłem). Można też przecierać liście miękką ściereczką. Nie należy zapominać o dolnej stronie liścia, gdyż to właśnie tam przędziorki żerują najliczniej. 

Metody chemiczne

Gdy szkodników jest dużo, a niechemiczne metody ochrony nie pomagają, należy wykonać zabieg ochrony roślin jednym z dostępnych akarycydów np. Ortus 05 SC. Przędziorki stosunkowo szybko nabierają odporności na akarycydy, dlatego przy zwalczaniu tych roztoczy należy stosować rotację środków, czyli unikać stosowania środków z tej samej grupy chemicznej po sobie.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.