W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Przycinanie hortensji

 

Uprawa hortensji nie jest bardzo wymagająca, ale krzewy te wymagają kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest prawidłowe przycinanie. W zależności od gatunku, hortensje przycinamy w inny sposób i w innym czasie. Bardzo ważne jest przestrzeganie tych zasad, bo przez nieodpowiednie cięcie możemy pozbawić się widoku kwitnących hortensji na cały rok!

 

W jaki sposób przyciąć różne gatunki hortensji:

 

Hydrangea macrophylla – hortensja ogrodowa

h.ogrodowa.2

Hortensję ogrodową przycinamy od marca do kwietnia (po przymrozkach, ale jeszcze przed ruszeniem wegetacji). Usuwamy jedynie suche kwiatostany oraz chore, uszkodzone i uschnięte pędy. Pozostawiamy pędy, na których widać pąki.

 Warto pamiętać:

Hortensja ogrodowa nadaje się do uprawy w gruncie i w pojemnikach. W czasie silnych mrozów warto okryć krzew, rosnący w ogrodzie (zwłaszcza młode hortensje). Natomiast hortensje, uprawiane w pojemnikach, zimujemy w chłodnym pomieszczeniu.

Magda3_re

 Hydrangea paniculata – hortensja bukietowa

h. bukietowa

Hortensja bukietowa to jeden z najbardziej mrozoodpornych gatunków, kwitnących na pędach tegorocznych. Hortensję bukietową przycinamy w marcu (po przymrozkach, ale jeszcze przed ruszeniem wegetacji). Wycinamy tylko przekwitłe kwiatostany, a także chore lub suche pędy.

Warto pamiętać:

Jeśli roślina jest młoda i chcemy, żeby miała bardziej zwarty pokrój, możemy uciąć ją na wysokości drugiej pary pąków. Wówczas pobudzi to krzew do wzrostu nowych pędów.

Magda2_re

Hydrangea arborescens – hortensja krzewiasta

h.krzewiasta

Hortensja krzewiasta to kolejny gatunek, który tniemy w marcu, po ustąpieniu przymrozków. Hortensja ta kwitnie na pędach jednorocznych, więc wszystkie pędy wycinamy na wysokości 2-4 pary pąków.

Magda1_re

Hydrangea aspera – hortensja kosmata

h.kosmata

Hortensja kosmata nie wymaga cięcia. Wycinamy tylko pędy chore, uszkodzone, a także krzyżujące się.

 

Hydrangea anomala – hortensja pnąca

h.pnąca w ogrodzie

Hortensja pnąca nie wymaga cięcia, chyba że chcemy ograniczyć jej wzrost.

Jest to bardzo łatwe w uprawie pnącze. Hortensja ta chętnie wspina się po pniach drzew do 20 metrów wysokości. Udaje jej się to za pomocą korzeni przybyszowych, powstających na łodygach. 

Korzenie przybyszowe są to korzenie, wyrastające z pędu lub łodygi rośliny. U hortensji pnącej pełnią funkcję czepną, przytwierdzając roślinę do muru, kory drzew lub innych podpór.

 

Po wiosennym przycięciu hortensji można przygotować się do zasilenia tych roślin specjalnie skomponowanymi nawozami. Ich odpowiednio dobrany skład wspomaga wzrost i kwitnienie hortensji.

Hortensja niebieska - Nawóz barwiący do hortensji Agrecol

Specjalistyczny ogrodniczy nawóz do hortensji Agrecol

Magdalena Grządka-Mirecka