W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Przycinanie hortensji

 

Pod koniec lata w wielu ogrodach z gęstych liściastych krzewów wyłaniają się niebieskie, różowe lub białe subtelne bukiety kwiatów – to hortensje. Pięknie, obficie kwitnące krzewy zdobią już wiele ogrodów, a trwałe kwiaty dekorują rabaty latem i jesienią,  nawet zimą gdy zaschną na łodygach tworzą piękne kompozycje.

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji tych interesujących krzewów jest przecinanie. Zapewnia ono hortensjom silny wzrost i obfite kwitnienie w drugiej połowie lata.

W jaki sposób przyciąć różne gatunki hortensji:

 

Hydrangea macrophylla – hortensja ogrodowa

h.ogrodowa.2

Nadaje się również do uprawy w pojemnikach, zimujemy ją w chłodniejszych pomieszczeniach – pąki kwiatowe zawiązuje pod koniec lata na końcach pędów, ale powstałe z nich kwiatostany podziwiamy w następnym roku. Gatunek ten przycinamy od marca do kwietnia. Usuwany suche kwiatostany oraz wycinamy chore i uszkodzone pędy. Pozostawiamy pędy, na których widać pąki kwiatowe.

Magda3_re

 Hydrangea paniculata – hortensja bukietowa

h. bukietowa

 

Jeden z najbardziej mrozoodpornych gatunków, kwitnący na pędach tegorocznych. Cięcie przeprowadzamy od lutego do końca marca. Wycinamy tylko przekwitłe kwiatostany, a także chore lub suche pędy. Jeśli roślina jest młoda i chcemy, żeby miała bardziej zwarty pokrój, możemy uciąć ją na wysokości drugiej pary pąków. Wówczas pobudzi to krzew do wzrostu nowych pędów.

 Magda2_re

 

Hydrangea arborescens – hortensja krzewiasta

h.krzewiasta

Obfite kwitnienie zapewni jej coroczne przycinanie od lutego do marca. Gatunek ten kwitnie na pędach jednorocznych więc wszystkie pędy wycinamy na wysokości 2-4 pary pąków.

Magda1_re

Hydrangea aspera – hortensja kosmata

h.kosmata

Gatunek ten nie wymaga cięcia, wycinamy tylko pędy chore, uszkodzone a także krzyżujące się.

 

Hydrangea anomala – hortensja pnąca

h.pnąca w ogrodzie

Bardzo łatwe w uprawie pnącze, chętnie wspina się po pniach drzew do 20 metrów wysokości. Udaję jej się to za pomocą korzeni przybyszowych* powstających na łodygach. Hortensja pnąca nie wymaga cięcia, chyba że chcemy ograniczyć jej wzrost.

 

 

*Korzenie przybyszowe – są to korzenie wyrastające z pędu lub łodygi rośliny, u hortensji pnącej pełnią funkcję czepną, przytwierdzając roślinę do muru, kory drzew lub innych podpór.

 

Po przycięciu hortensji, można przygotować się do zasilenia tych roślin specjalnie skomponowanymi nawozami. Ich odpowiednio dobrany skład wspomaga wzrost i kwitnienie hortensji.

Nawóz barwiący do hortensji

Specjalistyczny ogrodniczy nawóz do hortensji 

Magdalena Grządka-Mirecka