W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Różne rodzaje trawników – jaki wybrać?

 

Niektóre trawniki tolerują zadeptywanie, na inne z kolei najlepiej jedynie patrzeć. Wybierzmy odpowiednią mieszankę trawnikową, najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom. 

JAKĄ TRAWĘ WYBRAĆ DO OGRODU?

Trawnik ekskluzywny

– pełni funkcję reprezentacyjną przed domem lub wzdłuż tarasu. Wymaga starannej pielęgnacji, systematycznego nawożenia, nawadniania. Mieszanka ta składa się z najszlachetniejszych odmian, gwarantuje piękną, gęstą i soczystozieloną murawę o drobnych źdźbłach traw. Najlepiej wygląda, gdy nie jest zbyt często użytkowany. 

 

Trawnik uniwersalny

– to mieszanka, która tworzy dobrze wyglądającą rekreacyjną darń, odporną na deptanie. Zachowuje ładny wygląd przy nasłonecznieniu i lekkim zacienieniu. Najczęściej stosowana w ogrodach przydomowych, na których bawią się dzieci.

 

Trawnik sportowy

– nadaje się na tereny intensywnie użytkowane, takie jak boiska dla dzieci, ponieważ szybko się regeneruje. Źdźbła traw tej mieszanki są grube i odporne na zadeptywanie. Jest bardzo wytrzymały, za to mniej reprezentacyjny. 

 

Trawnik na tereny zacienione

– to odpowiednia mieszanka traw, które wytrzymują zacienienie oraz konkurencję innych roślin (drzew, krzewów). Wysianie na terenie zacienionym mieszanki traw, która przeznaczona jest na inne stanowisko, może prowadzić do powstawania pustych placów i wyparcia trawy przez mech i chwasty. 

 

Trawnik na tereny suche

– jest to mieszanka gatunków traw odpornych na okresowe niedostatki wody (brak nawadniania). Wysiewa się ją na glebach lekkich, przepuszczalnych dla wody i składników pokarmowych. 

 

Trawnik dosiewka

– jest to mieszanka, przygotowana do uzupełniania pustych miejsc w murawie. Gatunki traw zostały tak dobrane, aby szybko się korzeniły i wypełniały puste przestrzenie, tworząc gęstą darń.

 

zakładanie trawników 

Czy wiesz, jakie nawozy zastosować na trawniku? Na rynku dostępnych jest wiele produktów, dostosowanych do różnych potrzeb traw. Są także nawozy, które zostały tak skomponowane i wzbogacone o dodatkowe składniki, że pomagają rozwiązać problemy, występujące na trawnikach (np. mech, konkurencja chwastów, żółknięcie trawnika). 

Zobacz też artykuł: Rozwiązywanie problemów na trawnikach. Jaki nawóz wybrać?