W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Rodzaje trawników – jaki wybrać?

 

Niektóre trawniki tolerują zadeptywanie, na inne z kolei najlepiej jedynie patrzeć. Wybierzmy odpowiednią mieszankę, najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom. 

Jaką trawę wybrać do ogrodu?

Trawnik ekskluzywny

– pełni funkcję reprezentacyjną przed domem lub wzdłuż tarasu. Wymaga starannej pielęgnacji, systematycznego nawożenia, nawadniania. Mieszanka ta składa się z najszlachetniejszych odmian, gwarantuje piękny, gęsty i soczysto zielony trawnik o drobnych źdźbłach traw. Najlepiej wygląda, gdy nie jest zbyt często użytkowany. 

 

Trawnik uniwersalny

– to dobrze wyglądający, rekreacyjny, odporny na deptanie trawnik. Zachowuje ładny wygląd przy nasłonecznieniu i lekkim zacienieniu. Najczęściej stosowany w ogrodach przydomowych, na których bawią się dzieci.

 

Trawnik sportowy

– nadaje się na tereny intensywnie użytkowane, takie jak boiska dla dzieci, ponieważ szybko się regeneruje. Jest bardzo odporny, za to mniej reprezentacyjny. 

 

Trawnik na tereny zacienione

– to odpowiednia mieszanka traw, które wytrzymują zacienienie oraz konkurencję innych roślin (drzew, krzewów). Mieszanka traw nieprzeznaczona do tego celu może słabo rosnąć i dać się wyprzeć przez mech i chwasty.

 

Trawnik na tereny suche

– jest to mieszanka gatunków traw odpornych na okresowe niedostatki wody (brak nawadniania). Jest stosowana na glebach lekkich, przepuszczalnych dla wody i składników pokarmowych.

 

Trawnik dosiewka

– jest to mieszanka przygotowana do uzupełniania pustych miejsc na trawnikach. Gatunki traw zostały tak dobrane, aby szybko się korzeniły i wypełniały puste przestrzenie, tworząc gęstą darń.

 

zakładanie trawników