W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Storczyk – domowy pupil

 

Storczyk od pewnego czasu stale rozszerza grono swoich wielbicieli. Aby z powodzeniem uprawiać tą piękną roślinę, powinniśmy poznać najważniejsze informacje o ich pochodzeniu i wymaganiach. To z pewnością pomoże nam w pielęgnacji i stworzeniu odpowiednich warunków do jego wegetacji.

 storczyki

Stanowisko

Storczyki w warunkach naturalnych rosną wśród drzew, w lasach deszczowych. Dlatego miejsce, w którym chcemy uprawiać storczyka nie powinno być bezpośrednio nasłonecznione.

 

Temperatura

Są to rośliny ciepłolubne i w zależności od gatunku wymagają różnych temperatur uprawy. Przy zakupie sprawdźmy, czy do storczyka jest dołączona etykieta informacyjna lub zapytajmy sprzedawcę o podstawowe informacje o jego uprawie.

 

Wilgotność powietrza i podlewanie

Storczyki wymagają wysokiej wilgotności powietrza. W warunkach domowych możemy ustawić je na tacach wypełnionych keramzytem zalanym wodą, spowoduje to podniesienie wilgotności powietrza wokół roślin. Podlewamy je w taki sposób, aby woda nie zalegała przez dłuższy czas w obrębie systemu korzeniowego, ponieważ doprowadza to do gnicia, a także rozwoju chorób grzybowych. Częstotliwość ich podlewania jest uzależniona od warunków, jakie panują w pomieszczeniu, oraz od szybkości z jaką podłoże wysycha. Wykonujemy je średnio co 6-10 dni.

 

Podłoże

Najlepiej użyć gotowe podłoże, dostępne w sklepach ogrodniczych przeznaczone do uprawy storczyków. Zapewnia ono odpowiednią wilgotność, przepuszczalność i dostęp powietrza do korzeni.

 

dobra rada ogrodnika

  • Pomarszczone liście storczyka mogą świadczyć o jego przelaniu. Korzenie zaczynają gnić i roślina ma problem z pobieraniem wody z podłoża.
  • Zalegająca woda w zagłębieniu młodych liści powoduje gnicie stożka wzrostu i zamieranie roślin. Podczas podlewania pamiętajmy aby go nie zalać.
  • Ciemno fioletowe zabarwienie liści świadczy o zbyt dużym nasłonecznieniu. Storczyka należy przestawić lub zastosować osłonę przed słońcem.

Nawożenie

Nawożenie wykonujemy nawozami przeznaczonymi dla storczyków. W okresie wzrostu nawozimy je raz w tygodniu, a w czasie ich spoczynku – raz w miesiącu. Stosując nawozy w pałeczkach zapewniamy im bujne i wydłużone kwitnienie oraz pełne odżywienie przez okres 100 dni.

Anita Kopera