W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Storczyk – domowy pupil – uprawa i pielęgnacja storczyków

 

Storczyk falenopsis to jedna z najpopularniejszych doniczkowych roślin ozdobnych w naszych domach. Jak dbać o storczyki? Jakie warunki im zapewnić? 

storczykowe rzeczy

Stanowisko

Storczyki w warunkach naturalnych rosną wśród drzew, w lasach deszczowych. Dlatego miejsce, w którym chcemy uprawiać storczyka, nie powinno być bezpośrednio nasłonecznione. Najlepsze stanowisko dla storczyków to miejsce w rozproszonym słońcu (na oknie od strony południowej roślina powinna być osłonięta żaluzją lub cienką zasłoną). Parapet od strony wschodniej będzie dobrym miejscem dla naszych egzotycznych kwiatów. 

storczyk1

Temperatura

Storczyki to rośliny ciepłolubne i w zależności od gatunku wymagają różnych temperatur uprawy. Przy zakupie sprawdźmy, czy do rośliny jest dołączona etykieta informacyjna lub zapytajmy sprzedawcę o podstawowe informacje o jej uprawie.

Najpopularniejszy storczyk falenopsis (phalenopsis) najlepiej się czuje w pomieszczeniu,  w którym nocą panuje temperatura ok. 18°C, a za dnia od 22 do 28°C. 

 

Wilgotność powietrza i podlewanie

Storczyki wymagają wysokiej wilgotności powietrza. W warunkach domowych możemy ustawić je na tacach wypełnionych keramzytem zalanym wodą, co spowoduje podniesienie wilgotności powietrza wokół roślin. Podlewamy je w taki sposób, aby woda nie zalegała przez dłuższy czas w obrębie systemu korzeniowego, ponieważ doprowadza to do gnicia, a także rozwoju chorób grzybowych. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od warunków, jakie panują w pomieszczeniu, oraz od szybkości, z jaką podłoże wysycha. Podlewanie wykonujemy średnio co 6-10 dni, a zimą można podlewać jeszcze rzadziej. 

Ważne jest, aby nie utrzymywać korzeni w stałej wilgoci! Podlewanie powinno być poprzedzone okresem przeschnięcia korzeni. 

Podlewanie storczyka z rodzaju falenopsis (phalenopsis) można wykonać poprzez zanurzenie doniczki w większym pojemniku z wodą i pozostawienie na kilkanaście minut. Do wody możemy każdorazowo dodać płynny nawóz do storczyków, niezbędny dla obfitego kwitnienia. 

storczyk4

Nawożenie

Nawozy płynne

Nawożenie jest niezbędne, aby storczyk długo i obicie kwitł i miał zdrowo wyglądające liście. Po zakupie rośliny są zazwyczaj dobrze odżywione, ale z czasem podłoże jałowieje. Nawozy w formie płynnej rozpuszczamy w wodzie, którą stosujemy do podlewania. Możemy wybrać różnego typu nawozy: 

Nawóz mineralny o szybkim działaniu Agrecol Mineral Żel do storczyków

Nawóz organiczno-mineralny Agrecol do storczyków, który wzbogaca podłoże w stopniowo uwalniane składniki odżywcze 

nawożenie storczyków

Nawozy w pałeczkach

Dostępne są także wygodne nawozy w pałeczkach Agrecol, które umieszczamy bezpośrednio w podłożu kwiatu. Stosując nawozy w pałeczkach zapewniamy bujne i wydłużone kwitnienie oraz pełne odżywienie roślin przez okres 100 dni. 

Odżywki do storczyków

Raz na cztery tygodnie warto zastosować jedną ze specjalnych odżywek w aplikatorze, dostosowaną do aktualnych wymagań rośliny:

Agrecol Orchid Strong wzmacnia i wydłuża kwitnienie

Agrecol Orchid Strong Regenerum regeneruje podłoże i wzmacnia system korzeniowy

Agrecol Duo Orchid Strong polecana zwłaszcza do storczyków w okresie spoczynku (między kwitnieniami)

nawożenie storczyków strongi

Podłoże

Najlepiej użyć gotowego podłoża, dostępnego w sklepach ogrodniczych, przeznaczonego do uprawy storczyków. Takie podłoże zapewnia odpowiednią wilgotność, przepuszczalność i dostęp powietrza do korzeni.

 

dobra rada ogrodnika

  • Pomarszczone liście mogą świadczyć o przelaniu rośliny. Korzenie zaczynają gnić i roślina ma problem z pobieraniem wody z podłoża.
  • Zalegająca woda w zagłębieniu młodych liści powoduje gnicie stożka wzrostu i zamieranie roślin. Podczas podlewania uważajmy, aby go nie zalać.
  • Ciemno fioletowe zabarwienie liści świadczy o zbyt dużym nasłonecznieniu. Storczyka należy przestawić lub zastosować osłonę przed słońcem.

Anita Kopera