W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Sundavilla – brazylijskie pnącze na taras

 

Mały balkon, balustrada na tarasie lub ściana to najlepsze stanowisko dla pnączy. Zajmują niewiele miejsca, świetnie się rozrastają i tworzą efektowną zasłonę. Sadząc pnącza uchronimy się w ten sposób od słońca, kurzu, hałasu i stworzymy klimat do odpoczynku na naszym balkonie.

 

O roślinie

Wspaniałym pnączem jest pochodząca z Ameryki Południowej Mandevilla, która zachwyca swoim pięknem i świetnie czuję się na słonecznym balkonie. Może być uprawiana w prawie wszystkich szerokościach geograficznych, natomiast nie wszędzie zimuje. Seria odmian o nazwie Sundaville wyhodowana została przez japońską firmę Suntory. W naszych warunkach najczęściej hoduje się ją w donicach. Dorasta do 3 metrów wysokości, a liście ma eliptyczne osiągające wielkość nawet do 20 cm. Lejkowate kwiaty mogą przybierać kolory od czysto białej, poprzez żółtą, różową, aż po różne odcienie czerwieni. Roślina kwitnie od maja do października. Szybkie tępo wzrostu sprawa, że przy zastosowaniu odpowiednich podpór dobrze rozrasta się na naszych balkonach i tarasach.

 sundaville

W warunkach klimatycznych Polski sundavilla wymaga zimowania w chłodnych pomieszczeniach, gdzie będzie zabezpieczona przed mrozami (piwnicy, garażau, oranżerii). Wiosną przed rozpoczęciem wegetacji i wystawieniem jej na balkon, skracamy stare, uszkodzone lub poplątane pędy. Nadajemy jej wtedy nowe kształty. Wiosenne cięcie pobudza roślinę do wykształcenia nowych pędów i kwitnienia przez całe lato.

 

Wymagania:

Sundaville preferują przepuszczalne i wilgotne podłoże. Dobrze znosi okresowe braki wody. Potrzebuje odpowiednio dużą donicę aby mogła się swobodnie rozrastać, bez konieczności przesadzania jej w trakcie kwitnienia.

 

Nawożenie:

Regularnie od kwietnia do sierpnia zasilamy roślinę nawozami płynnymi. Stosujemy nawozy do Sundaville, pobudzające jej wzrost i kwitnienie. Nawóz płynny w formie żelu bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, zawiera niezbędne składniki pokarmowe, które sprawiają, że Sundaville obficie kwitnie przez całe lato.

 

Rozmnażanie:

Rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych wiosną, po ścięciu moczymy roślinę w ukorzeniaczu i sadzimy do specjalnie przygotowanego podłoża.

 

Odmiany:

  • ‘Pretty Red’- czerwona
  • ‘Classic white’- biała
  • ‘Opale citrine’- żółta