W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Sundavilla – brazylijskie pnącze na taras

 

Mały balkon, balustrada na tarasie lub ściana to najlepsze stanowisko dla pnączy. Zajmują niewiele miejsca, świetnie się rozrastają i tworzą efektowną zasłonę. Sadząc pnącza uchronimy się w ten sposób od słońca, kurzu, hałasu i stworzymy klimat do odpoczynku na naszym balkonie.

SUNDAVILLE – O ROŚLINIE

Sundaville to szybko rosnąca egzotyczna roślina, którą  w naszych warunkach najczęściej uprawia się w pojemnikach na balkonach i tarasach. Przy zastosowaniu odpowiednich podpór ładnie się rozrasta (nawet do 3 metrów!), a dzięki odpowiedniej pielęgnacji obficie kwitnie od maja do października. W zależności od odmiany wytwarza kwiaty od białych, przez różowe i żółte, aż do ognisto czerwonych.

Sundaville jest w zasadzie serią odmian, wyprowadzonych z pnącza Mandeville przez japońską firmę Suntory, która zasłynęła wcześniej wyhodowaniem tak lubianych przez nas surfinii.

SUNDAVILLE – WYMAGANIA

Sundaville preferuje przepuszczalne i wilgotne podłoże. Nie musimy martwić się, jeśli zapomnimy ją czasem podlać! Sundaville dobrze znosi okresowe braki wody, a nawet lepiej reaguje na przesuszenie, niż na przelanie. Dlatego nadmiar wody z podstawki usuwamy, a gdy zauważymy żółknięcie liści – zmniejszamy częstotliwość podlewania.

Roślinę sadzimy w dużej donicy, aby mogła się swobodnie rozrastać bez konieczności przesadzania w trakcie kwitnienia. Wybierzmy dla niej stanowisko słoneczne. Półcieniste też znosi, ale w pełnym słońcu będzie kwitła zdecydowanie lepiej.

sundaville

NAWOŻENIE

Sundavilla intensywnie przyrasta w ciągu roku, a kwiaty wytwarza przez wiele miesięcy. Z tego powodu potrzebuje stałego zasilania, które rozpoczynamy już w marcu. Nawożenie sundavilli powinniśmy kontynuować do sierpnia. Jeśli pogoda sprzyja, a roślina nie przestaje kwitnąć, możemy ją nawozić nawet aż do początku jesieni.

Co 2 tygodnie stosujemy specjalistyczny nawóz Agrecol Mineral Żel do sundaville, rozpuszczając go w wodzie do podlewania. Wykorzystać możemy także nawóz Agrecol Mineral Żel do roślin kwitnących, który sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy uprawiamy wiele różnych gatunków roślin kwitnących.

ROZMNAŻANIE SUNDAVILLI

Sundaville można rozmnażać poprzez ucięcie zielonych pędów wierzchołkowych i wysadzenie ich do ziemi. Inną metodą jest przycięcie pędów częściowo zdrewniałych (z zielonym fragmentem u góry i kilkoma liśćmi) i umieszczenie ich na kilka tygodni w wodzie. Gdy sadzonka wytworzy małe korzonki, przesadzamy ją do ziemi.

Dipladenia, Sanderi; Sundaville

ZIMOWANIE SUNDAVILLI

Sundaville nie jest rośliną mrozoodporną i przed nadejściem pierwszych przymrozków wymaga przeniesienia do pomieszczenia. Odpowiednie jej przechowanie nie jest łatwą sztuką i nie każdemu się udaje.

Warunki zimowania sundavilli: 

 

  • chłodne pomieszczenie – np. garaż, jasna i sucha piwnica, klatka schodowa; udaje się też przechować roślinę w domu, w temp. do 18°C

  • przycięcie starych, uszkodzonych i splątanych pędów – nadanie kształtu

  • sporadyczne podlewanie – dwa razy, a nawet raz w miesiącu

  • brak nawożenia

Niech nas nie zaniepokoi częściowe opadanie liści po przeniesieniu sundavilli do pomieszczenia – jest to zjawisko zupełnie naturalne.

 

W lutym zwiększamy częstotliwość podlewania i skracamy pędy wierzchołkowe. Po ustąpieniu przymrozków wynosimy sundaville na zewnątrz.

POPULARNE ODMIANY SUNDAVILLE

 

  • ‘Pretty Red’- czerwona
  • ‘Classic white’- biała
  • ‘Opale citrine’- żółta