W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Surfinie na balkonie

 

Gdy nastaje wiosna nasze balkony nabierają kolorów. Już pod koniec kwietnia w sprzedaży pojawiają się rośliny balkonowe, a wśród nich królowe polskich balkonów – surfinie.

surfinia na balkonie

źródło: Fotolia

Tytuł ten zyskała dzięki obfitemu kwitnieniu od maja do pierwszych mrozów oraz odporności na niekorzystne warunki uprawy i zdolności do szybkiej regeneracji. Mimo, że do Europy została sprowadzona dopiero w latach 90. XX wieku szybko stała się rośliną bardzo powszechną. „Petunia xhybrida” to grupa odmianowa petunii ogrodowej. Od petunii odróżnia ją zwisający pokrój pędów.

_DSC3099

Surfinia zwana jest również petunią kaskadową, nie ma wygórowanych wymagania. Jej uprawę i pielęgnacje można opisać w kilku krokach:

Krok 1.

Petunia kaskadowa do prawidłowego wzrostu wymaga lekko kwaśnego lub obojętnego podłoża o pH 5,5-6,5. Lubi glebę żyzną, przepuszczalną.

Krok 2.

Surfinie wymaga stanowisk słonecznych, dopuszcza się ich uprawę w półcieniu, ale może to zmniejszyć intensywność kwitnienia.

Krok 3.

Nie zapominajmy o nawożeniu petunii kaskadowej. Jest rośliną, która bujnie kwitnie przez co ma duże zapotrzebowanie pokarmowe. Należy ją odpowiednio nawozić np. nawozem krystalicznym (fot. 1) lub organiczno – mineralnym (fot. 2) do surfinii.

 

nawóz do surfinii

(fot. 1 – nawóz krystaliczny do surfinii – rozpuszczalny w wodzie,

jedno opakowanie wystarcza aż na 200 litrów wody!)

nawozy do surfinii

(fot. 2 – nawozy organiczno – mineralne do surfinii, płynne nawozy

wzbogacone o ekstrakty związków próchniczych)

Krok 4.

Kluczem do bujnego kwitnienia jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Jeśli będziemy robić to systematycznie, roślina nie straci energii na tworzenie owoców, a wykorzysta ją do ponownego kwitnienie. Ponadto usuwanie kwiatostanów wpłynie pozytywnie na ograniczenie występowania chorób grzybowych np. szarej pleśni.

surfinie

Krok 5.

Z racji, że surfinie są wystawiane na ekspozycje słońca, należy je codziennie (a nawet 2 razy dziennie) podlewać.

Krok 6.

Niestety, ale surfinie mają delikatnie liście, pędy i kwiaty, dlatego należy je chronić przed ulewnymi deszczami, gradem oraz silnym wiatrem.

Surfinie w naszych warunkach klimatycznych są roślinami jednorocznymi, lecz możliwe jest ich przechowanie. Przed pierwszymi przymrozkami rośliny należy przenieś do jasnego, ciepłego (ok. 15 °C) pomieszczenia. Wiosną należy roślinę przesadzić i silnie przyciąć w celu rozkrzewienia i wystawić na zewnątrz po 15. maja. Jednak z roku na rok ich kwitnienie słabnie. Przy właściwej pielęgnacji, surfinie przyozdobią nasz balkon przez długi czas, dając nam satysfakcję z uprawy.

surfinia na balkonie

źródło: Fotolia

 

K. Sołyga