Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szkodniki róż

Róża zwana jest królową ogrodów. Ale królewskie piękno mogą jej odebrać szkodniki. Niszczą one liście, pędy, kwiaty i osłabiają roślinę. Podpowiadamy, jak rozpoznać szkodniki róż i jakie środki ochrony roślin wybrać.

Drutowce i pędraki

Drutowce i pędraki to larwy chrząszczy. Są polifagami, co znaczy, że mogą żerować na różnych roślinach. Drutowce i pędraki żerują pod ziemią podgryzając korzenie roślin. Pędraki i drutowce są szczególnie niebezpieczne dla młodych, mniej odpornych róż, bo ich żerowanie może doprowadzić do zamierania roślin. Ich zwalczanie jest trudne i najczęściej sprowadza się do ręcznego usuwania larw z podłoża.

Jak rozpoznać: Pędraki (larwy chrabąszczy) są biało-żółte, grube, osiągają do 6 cm długości. Drutowce mają żółty, żółto-brązowy kolor i osiągają długość 15-25 mm (w zależności od gatunku). Żerują w ziemi.

Zwalczanie: Likwidujemy nieużytki, zadarnienia, ugory. Niszczymy chwasty (zwłaszcza perz, lubiany przez drutowce). W słoneczne dni wzruszamy wierzchnią warstwę gleby, dzięki czemu giną przesuszone jaja, drutowce i pędraki. Umożliwia to też ptakom wyjadanie szkodników.

szkodniki róż, szkodnik róż, choroby róż, szkodniki róż

Pędrak

Przędziorki

Żerujące na róży przędziorki doprowadzają do osłabienia rośliny i zahamowania jej wzrostu. Przędziorki szybko się rozprzestrzeniają i występują na wielu roślinach, dlatego ważne jest ich skuteczne zwalczanie.

Jak rozpoznać: W miejscu żerowania przędziorka występują na liściach żółte plamki, przez co liść wygląda jak nakrapiany, staje się cieńszy i słabszy. Następnie liście masowo opadają, a przędziorki przenoszą się na kolejne części roślin. Przędziorek chmielowiec jest na tyle mały, że trudno go zauważyć gołym okiem. Widać natomiast delikatne pajęczynki, tworzone przez niego w czasie suchej i upalnej pogody.

Zwalczanie: Przędziorka chmielowca zwalczamy preparatami: Floramite 240 SC* lub Ortus 05 SC*.

szkodniki róż, szkodnik róż, choroby róż, szkodniki róż

Przędziorki

Wciornastki

Wciornastki to niewielkie (ok 1,5 mm długości), wydłużonego kształtu owady. Żerują od kwietnia do października, uszkadzając liście i kwiaty.

Jak rozpoznać: Wciornastki na róży zniekształcają płatki kwiatowe. Na płatkach kwiatów występują plamki z czerwonawą obwódką. Na liściach pojawiają się srebrzyste plamki, początkowo w okolicach nerwów, a następnie zlewające się i tworzące większe plamy.

Zwalczanie: Wciornastka tytoniowca zwalczamy preparatem chemicznym Mospilan 20 SP*, Karate Gold* lub Karate Spray*.

szkodniki róż, szkodnik róż, choroby róż, szkodniki róż

Uszkodzenia spowodowane przez wciornastki

Mszyce

Mszyce są najczęściej zwalczanym szkodnikiem na róży, z czego najbardziej pospolite to: mszyca różano – szczeciowa i mszyca różano – trawowa. Szkodniki te bardzo szybko się rozmnażają, dlatego istotne są częste przeglądy roślin.

Jak rozpoznać: Mszyce to niewielkie owady o kolorach od zielonego do czerwonawego. Występują w koloniach, widocznych na pędach, pąkach kwiatowych oraz na spodniej stronie liści. Mszyce wydzielają spadź, przez co liście róży stają się klejące i mogą rozwijać się na nich czarne grzyby sadzakowe.

Zwalczanie: Zabieg zwalczający należy wykonać preparatami takimi jak: Afizol AE*, Mospilan 20 SP*, Karate Spray* lub Karate Gold*, gdy tylko pojawią się pierwsze kolonie mszyc.

szkodniki róż, szkodnik róż, choroby róż, szkodniki róż

Kolonia mszyc

Larwy błonkówek

Larwy błonkówek (np. psowacza różanego) powodują gołożery, wygryzając fragmenty blaszki liściowej i pozostawiając jedynie nerw główny. Zdarza się, że larwy żerują grupowo. Szkodniki te można zwalczyć środkami Karate Spray* lub Karate Gold*.

Bruzdownica pędówka to błonkówka, której larwy wygryzają podłużne tunele wewnątrz pędów. Najczęściej wybierają młode pędy. Polecane preparaty to Karate Spray* i Karate Gold*.

Objawem żerowania nimułki różanej jest zwijanie się liści wzdłuż nerwu w charakterystyczną rurkę, wewnątrz której larwa zeskrobuje i zjada miękisz. Wynikiem tego jest przebarwianie się liści na kolor żółto-czerwony.

szkodniki róż, szkodnik róż, choroby róż, szkodniki róż

Larwa psowacza różanego

szkodniki róż, szkodnik róż, choroby róż, szkodniki róż

Objawy żerowania psowacza różanego

szkodniki róż, szkodnik róż, choroby róż, szkodniki róż

Objawy żerowania bruzdownicy pędówki

Gąsienice motyli i chrząszcze

Podobne uszkodzenia na liściach tworzą gąsienice motyli (np. zwójka), a także chrząszcze (np. ogrodnica niszczylistka i opuchlak).

szkodniki róż, szkodnik róż, choroby róż, szkodniki róż

Uszkodzenia spowodowane przez opuchlaki

Ponadto na róży mogą pojawić się: szypszyniec różany, śluzownica różana, skoczek różany. Szkodniki te, gdy występują w niewielkim nasileniu, nie stanowią zagrożenia dla rośliny.

szkodniki róż, szkodnik róż, choroby róż, szkodniki róż

Objawy żerowania skoczka różanego

Preparat zwalczający tego szkodnika to Karate Spray* lub Karate Gold*.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.