W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Szkodniki róż

 

Róża zwana jest królową ogrodów. Ale królewskie piękno mogą jej odebrać szkodniki. Niszczą one liście, pędy, kwiaty i osłabiają roślinę. Podpowiadamy, jak rozpoznać szkodniki róż i jakie środki ochrony roślin wybrać. 

DRUTOWCE I PĘDRAKI

Drutowce i pędraki są polifagami, co znaczy, że mogą żerować na różnych roślinach i na różnych częściach róż (także na korzeniach). Należy pamiętać, że szczególnie niebezpieczne są one dla młodych roślin. 

PRZĘDZIORKI

Przędziorki to roztocza, których żerowanie powoduje wystąpienie żółtych plamek, przez co liść wygląda jak nakrapiany, staje się cieńszy i słabszy. Przędziorka chmielowca ciężko zauważyć na liściu gołym okiem. W czasie suchej pogody tworzy delikatne pajęczynki na liściach. Zwalczamy go preparatami: Floramite 240 SC lub Ortus 05 SC.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrzędziorki

WCIORNASTKI

Wciornastki uszkadzają liście i kwiaty. Ich żer powoduje zniekształcenie płatków kwiatowych i pojawianie się na nich plamek z czerwonawą obwódką. Na liściach pojawiają się srebrzyste plamki, początkowo w okolicach nerwów, a następnie zlewają się, tworząc większe plamy. Wciornastka tytoniowca zwalczamy preparatem chemicznym Mospilan 20 SP, Karate Gold lub Karate Spray.

MSZYCE

Mszyce są najczęściej zwalczanym szkodnikiem na róży, z czego najbardziej pospolite to: mszyca różano – szczeciowa i mszyca różano – trawowa. Szkodniki te bardzo szybko się rozmnażają, dlatego istotne są częste przeglądy roślin. Są one widoczne na pędach, pąkach kwiatowych oraz na spodniej stronie liści. Mszyce wydzielają spadź, przez co liście róży stają się klejące i mogą rozwijać się na nich grzyby sadzakowe. Zabieg zwalczający należy wykonać preparatami takimi jak: Afizol AE, Mospilan 20 SP, Karate Spray lub Karate Gold, gdy tylko pojawią się pierwsze kolonie mszyc.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERAKolonia mszyc

LARWY BŁONKÓWEK

Obnażacz różówka Larwy błonkówek (np. psowacza różanego powodują gołożery, wygryzając fragmenty blaszki liściowej i pozostawiając jedynie nerw główny. Zdarza się, że larwy żerują grupowo. Szkodnika można zwalczyć środkami Karate Spray lub Karate Gold.

Bruzdownica pędówka to błonkówka, której larwy wygryzają podłużne tunele wewnątrz pędów. Najczęściej wybierają młode pędy. Polecane preparaty to Karate Spray i Karate Gold.

Objawem żerowanie nimułki różanej jest zwijanie się liści wzdłuż nerwu w charakterystyczną rurkę, wewnątrz której larwa zeskrobuje i zjada miękisz. Wynikiem tego jest przebarwianie się liści na kolor żółtoczerwony.

OLYMPUS DIGITAL CAMERALarwa psowacza różanego

 OLYMPUS DIGITAL CAMERAObjawy żerowania psowacza różanego

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Objawy żerowania bruzdownicy pędówki

GĄSIENICE MOTYLI I CHRZĄSZCZE

Podobne uszkodzenia powodują gąsienice motyli (np. zwójka), zjadające liście, i chrząszcze (np. ogrodnica niszczylistka i opuchlak). 

opuchlakiUszkodzenia spowodowane przez opuchlaki

Ponadto na róży mogą pojawić się: szypszyniec różany, śluzownica różana, skoczek różany. Szkodniki te, gdy występują w niewielkim nasileniu, nie stanowią zagrożenia dla rośliny. 

skoczekObjawy żerowania skoczka różanego. Preparat zwalczający tego szkodnika to Karate Spray lub Karate Gold.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.