W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Trawy ozdobne

 

Dawniej „trawy” kojarzyły się wyłącznie z trawami pastewnymi i gazonowymi (trawnikowymi). Obecnie, gdy styl nowoczesny opiera się na minimalizmie, rabaty trawiaste wkroczyły na dobre do ogrodów. Połączenia traw ozdobnych z bylinami czy krzewami wyglądają efektownie i są praktycznie bezobsługowe. 

rozplenica

Nowe odmiany traw zyskują grupy zwolenników. Coraz częściej w polskich ogrodach pojawiają się trawy pampasowe, miskanty, rozplenice i kostrzewy. Co ważne trawy są niezwykle proste w uprawie. 

Kostrzewa

Trawami ozdobnymi często nazywane są turzyce i sity. Mimo iż pokrojem przypominają trawy, różnią się od nich morfologią i biologią. Nie oznacza to, że są one mniej użyteczne niż trawy. Wiele odmian turzyc i sit wygląda tak atrakcyjne, że są chętnie sadzone w ogrodach. Najbardziej popularne są: turzyca Buchanana, sit spiralny lub sit rozpierzchły. Sity preferują tereny podmokłe i stanowiska słoneczne. Turzyce zaś wolą gleby przepuszczalne, świetnie radzą sobie w półcieniu i cieniu. 

Podczas zakupów wybierajmy zdrowe, dorodne okazy. Jeśli już podejmiemy decyzję, którą z tych ozdobnych roślin jednoliściennych wybrać do naszego ogrodu, należy ją posadzić. Większość traw ozdobnych preferuje stanowiska słoneczne, choć stanowiska półcieniste i cieniste nie są złym rozwiązaniem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Miejsce sadzenia należy dokładnie odchwaścić, szczególnie z perzu i innych chwastów jednoliściennych. Ze względu na bliskie pokrewieństwo traw ozdobnych i chwastów jednoliściennych po posadzeniu będzie ciężko je usunąć. Możemy użyć to tego gotowego i prostego w użyciu preparatu chwastobójczego Avans RTU. Jego substancja czynna – glifosat, niszczy wszystkie rośliny zielone wraz z korzeniami.

Trawy ozdobne nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wiosną niektóre z traw należy przyciąć. Ścinamy wyłącznie źdźbła traw, których górna część uschła przez zimę. Chwytamy zaschnięte pędy i ścinamy ok. 10 cm nad kępą. 

cięcie

Rabaty trawiaste zachwycają przede wszystkim swoją prostotą, a w nowoczesnym ogrodzie są nieodzownym elementem. 

 750

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie. 

Źródło: Fotolia