W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Uprawa borówki amerykańskiej

 

BORÓWKA WYSOKA (BORÓWKA AMERYKAŃSKA) TO BARDZO POPULARNY KRZEW OWOCOWY. JAK WYGLĄDA UPRAWA BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY PIELĘGNACJI?

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – STANOWISKO

Borówka jest krzewem, osiągającym wysokość do 2 m (niektóre odmiany mogą być wyższe). Pędy są wzniesione, wyrastające z pąków śpiących, tworzących się u podstawy krzewu i z szyjki korzeniowej. Borówki najlepiej udają się na glebach lekkich, próchnicznych, kwaśnych i szybko nagrzewających się. Niezmiernie ważna jest stała umiarkowana wilgotność podłoża, ponieważ borówka krzewi się stosunkowo płytko, a w okresie wegetacji wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę. Poziom wody gruntowej w tym okresie powinien być utrzymany na wysokości 35-60 cm, zależnie od rodzaju gleby.

borówki

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – WYMAGANIA GLEBOWE

Borówka amerykańska najlepiej rośnie na glebach kwaśnych, o odczynie pH w granicy 3,8 – 4,8. Na glebach o pH 5,5 (odczyn lekko kwaśny) plonowanie jest obniżone, zaś powyżej 6 pH rozwój roślin zostaje zahamowany, a liście przebarwiają się na żółtozielony kolor.

Na wzrost krzewów borówki wpływa korzystnie wysoka zawartość próchnicy w glebie. Na glebach słabych konieczne jest dostarczenie dodatkowych substancji organicznych. Niedobór składników mineralnych objawia się zahamowaniem wzrostu krzewu, plamami na liściach, drobnieniem liści i owoców, a nawet usychaniem wierzchołków pędów. Do uzupełniania składników odżywczych wykorzystajmy nawozy specjalistyczne dla borówki, np: nawóz posypowy do borówek Agrecol lub nawóz organiczny do borówek Agrecol Eko Ranczo

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – PODLEWANIE

Teren przeznaczony pod uprawę borówek powinien być nasłoneczniony, osłonięty od wiatru i położony blisko źródła wody. Susza w okresie wegetacji wpływa niekorzystnie na wzrost roślin, a także obniża plon w bieżącym roku. Borówka jest szczególnie wrażliwa na niedostatek wody w pierwszych tygodniach po posadzeniu oraz w pierwszym roku uprawy. Wskazane jest wtedy nawadnianie plantacji. 

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – STANOWISKO I SADZENIE 

Uprawę borówki amerykańskiej zakłada się na wiele lat, dlatego bardzo ważny jest wybór najlepszych jej odmian. Najbardziej wartościowe są dobrze wyrośnięte, 2-3 letnie rośliny, ponieważ szybko wchodzą w okres pełnego owocowania. Niektóre odmiany borówki wysokiej wymagają krzyżowego zapylania. Oznacza to, że powinniśmy posadzić kilka krzewów borówki w bliskim sąsiedztwie, żeby uzyskać obfite plony. Na małych plantacjach lub słabych glebach zaleca się odstęp między roślinami w rzędzie od 0,8 m do 1,0 m, a między rzędami 2,5 m do 3,0 m. 

Krzewy borówki warto sadzić w głębokich dołach, które wypełnimy rodzimym gruntem, zmieszanym z kwaśnym substratem glebowym. Taki zabieg sprawi, że prawidłowy odczyn podłoża dłużej się utrzyma, a korzenie krzewu będą miały dobre warunki do rozrastania się.

borówka-opakowania

Uprawę borówek amerykańskich na plantacjach warto jest ściółkować. Najlepszym materiałem do tego są trociny z drzew iglastych bądź też kora sosnowa. Zaletą tego zabiegu jest ograniczenie zachwaszczenia, a także ograniczenie parowania z podłoża. Rośliny wtedy rzadziej cierpią na znaczną utratę wody oraz brak składników pokarmowych. 

borówki

ZBIORY BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ

Odmiany borówki wysokiej kwitną od II połowy maja do czerwca, a owoce dojrzewają od początku lipca do końca września. Przeciętnie z jednej odmiany zbiera się jagody przez 2-4 tygodnie. Owoce borówki dojrzewają nierównomiernie, dlatego należy zbierać je 3-4 razy w kilkudniowych odstępach.

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – PRZYCINANIE

Od momentu wysadzenia krzewów do 4 roku zaleca się jedynie cięcie sanitarne, czyli usuwanie chorych, słabych, uszkodzonych przez mróz pędów.

Cięcie prześwietlające i odmładzające należy wykonać dopiero od 5 roku po posadzeniu krzewów. Usuwamy wtedy najstarsze, silnie zagęszczone pędy. Najodpowiedniejszym okresem do tego zabiegu jest koniec zimy i początek wiosny, kiedy rośliny nie są już narażone na silne mrozy. Można wtedy rozpoznać pędy przemarznięte, a pojawiające się pąki kwiatowe ułatwią decyzję co do wysokości cięcia.

 

K.J.