Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Uprawa borówki amerykańskiej

Borówka wysoka (borówka amerykańska) to bardzo popularny krzew owocowy. Zobacz, jak wygląda uprawa borówki amerykańskiej i na co zwrócić uwagę przy jej pielęgnacji.

Borówka amerykańska — stanowisko

Borówka jest krzewem, osiągającym wysokość do 2 m (niektóre odmiany mogą być wyższe). Pędy są wzniesione, wyrastające z pąków śpiących, tworzących się u podstawy krzewu i z szyjki korzeniowej. Borówki najlepiej udają się na glebach lekkich, próchnicznych, kwaśnych i szybko nagrzewających się. Niezmiernie ważna jest stała umiarkowana wilgotność podłoża, ponieważ borówka krzewi się stosunkowo płytko, a w okresie wegetacji wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę. Poziom wody gruntowej w tym okresie powinien być utrzymany na głębokości 35-60 cm, zależnie od rodzaju gleby.

uprawa borówki amerykańskiej, nawożenie borówki amerykańskiej, sadzenie borówki amerykańskiej, nawóz do borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska — wymagania glebowe

Borówka amerykańska najlepiej rośnie na glebach kwaśnych, o odczynie pH w granicy 3,8-4,8. Na glebach o pH 5,5 (odczyn lekko kwaśny) plonowanie jest obniżone, zaś powyżej 6 pH rozwój roślin zostaje zahamowany, a liście przebarwiają się na żółtozielony kolor.

Na wzrost krzewów borówki wpływa korzystnie wysoka zawartość próchnicy w glebie. Na glebach słabych konieczne jest dostarczenie dodatkowych substancji organicznych. Niedobór składników mineralnych objawia się zahamowaniem wzrostu krzewu, plamami na liściach, drobnieniem liści i owoców, a nawet usychaniem wierzchołków pędów. Do uzupełniania składników odżywczych wykorzystajmy nawozy specjalistyczne dla borówki, np.: nawóz posypowy do borówek Agrecol lub nawóz organiczny do borówek Agrecol natura.

Borówka amerykańska — podlewanie

Teren przeznaczony pod uprawę borówek powinien być nasłoneczniony, osłonięty od wiatru i położony blisko źródła wody. Susza w okresie wegetacji wpływa niekorzystnie na wzrost roślin, a także obniża plon w bieżącym roku. Borówka jest szczególnie wrażliwa na niedostatek wody w pierwszych tygodniach po posadzeniu oraz w pierwszym roku uprawy. Wskazane jest wtedy nawadnianie plantacji.

Borówka amerykańska — stanowisko i sadzenie

Uprawę borówki amerykańskiej zakłada się raz na wiele lat, dlatego bardzo ważny jest wybór najlepszych jej odmian. Najbardziej wartościowe są dobrze wyrośnięte, 2-3 letnie rośliny, ponieważ szybko wchodzą w okres pełnego owocowania. Niektóre odmiany borówki wysokiej wymagają krzyżowego zapylania. Oznacza to, że powinniśmy posadzić kilka krzewów borówki w bliskim sąsiedztwie, żeby uzyskać obfite plony. Na małych plantacjach lub słabych glebach zaleca się odstęp między roślinami w rzędzie od 0,8 m do 1 m, a między rzędami 2,5 m do 3 m.

Krzewy borówki warto sadzić w głębokich dołach, które wypełnimy rodzimym gruntem, zmieszanym z kwaśnym substratem glebowym. Taki zabieg sprawi, że prawidłowy odczyn podłoża dłużej się utrzyma, a korzenie krzewu będą miały dobre warunki do rozrastania się.

uprawa borówki amerykańskiej, nawożenie borówki amerykańskiej, sadzenie borówki amerykańskiej, nawóz do borówki amerykańskiej

Uprawę borówek amerykańskich na plantacjach warto jest ściółkować. Najlepszym materiałem do tego są trociny z drzew iglastych bądź też kora sosnowa. Zaletą tego zabiegu jest ograniczenie zachwaszczenia, a także ograniczenie parowania z podłoża. Rośliny wtedy rzadziej cierpią na znaczną utratę wody oraz brak składników pokarmowych.

Zbiory borówki amerykańskiej

Odmiany borówki wysokiej kwitną od II połowy maja do czerwca, a owoce dojrzewają od początku lipca do końca września. Przeciętnie z jednej odmiany zbiera się jagody przez 2-4 tygodnie. Owoce borówki dojrzewają nierównomiernie, dlatego należy zbierać je 3-4 razy w kilkudniowych odstępach.

uprawa borówki amerykańskiej, nawożenie borówki amerykańskiej, sadzenie borówki amerykańskiej, nawóz do borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska — przycinanie

Od momentu wysadzenia krzewów do 4. roku zaleca się jedynie cięcie sanitarne, czyli usuwanie chorych, słabych, uszkodzonych przez mróz pędów.

Cięcie prześwietlające i odmładzające należy wykonywać dopiero od 5. roku po posadzeniu krzewów. Usuwamy wtedy najstarsze, silnie zagęszczone pędy. Najodpowiedniejszym okresem do tego zabiegu jest koniec zimy i początek wiosny, kiedy rośliny nie są już narażone na silne mrozy. Można wtedy rozpoznać pędy przemarznięte, a pojawiające się pąki kwiatowe ułatwią decyzję co do wysokości cięcia.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.