W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Uprawa borówki amerykańskiej

 

Borówka wysoka, inaczej zwana amerykańską, ma specyficzne wymagania glebowe, co ogranicza jej rozpowszechnianie.

Borówka jest krzewem osiągającym wysokość do 3 m. Pędy są wzniesione, wyrastające z pąków śpiących tworzących się u podstawy krzewu i z szyjki korzeniowej. Najlepiej udają się na glebach lekkich, próchnicznych, kwaśnych i szybko nagrzewających się. Niezmiernie ważna jest stała umiarkowana wilgotność podłoża, ponieważ borówka krzewi się stosunkowo płytko a w okresie wegetacji wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę. Poziom wody gruntowej w tym okresie powinien być utrzymany na wysokości 35-60 cm, zależnie od rodzaju gleby.

borówki

źródło: Fotolia

Borówka amerykańska najlepiej rośnie na glebach kwaśnych, o odczynie pH w granicy 3,8 – 4,8. Plonowanie jest znacznie obniżone na glebach o pH 5,5, zaś powyżej 6 zahamowany jest rozwój roślin, liście przebarwiają się na żółtozielony kolor, co nazywamy chlorozą. Zbyt niskie pH np. 3,2, również niekorzystnie wpływa na zdrowotność roślin. Korzystnie na wzrost wpływa wysoka zawartość próchnicy w glebie. Na glebach słabych konieczne jest dostarczenie dodatkowych substancji organicznych. Niedobór lub nadmiar składników mineralnych objawia się zahamowaniem bądź nadmiernym wzrostem krzewu, plamami na liściach, drobnieniem liści i owoców a nawet usychaniem wierzchołków pędów. Idealnie do tego nadają się nawozy opracowane specjalnie do tej grupy roślin. Stosujemy je według dawek opracowanych przez producenta. Jeśli gleby są zwięzłe to wówczas należy je rozluźnić co ułatwi penetrację korzeni w glebie.

Teren przeznaczony pod uprawę borówek powinien być nasłoneczniony, osłonięty od wiatru i położony blisko źródła wody. Susza w okresie wegetacji wpływa niekorzystnie na wzrost roślin, a także obniża plon w bieżącym roku. Szczególnie zaraz po posadzeniu i w pierwszym roku uprawy, borówka ze swoim płytkim, i zagęszczonym systemem korzeniowym jest bardzo wrażliwa na niedostatek wody. Wskazane jest wtedy nawadnianie plantacji. Niewłaściwe warunki glebowe mogą doprowadzić do słabszego wzrostu roślin oraz sprawić, że rośliny będą podatne na różne choroby i szkodniki. Uprawę borówki amerykańskiej zakłada się na wiele lat, dlatego bardzo ważny jest wybór najlepszych jej odmian. Najbardziej wartościowe są dobrze wyrośnięte 2-3 letnie rośliny, ponieważ szybko wchodzą w okres pełnego owocowania. Niektóre odmiany borówki wysokiej wymagają krzyżowego zapylania i innych zabiegów co wpływa na lepsze jej plony. Na małych plantacjach lub słabych glebach, zaleca się odstęp między roślinami w rzędzie od 0,8 m do 1,0 m a między rzędami 2,5 m do 3,0 m. Rośliny powinno się sadzić od 3 do 5 cm głębiej niż rosły uprzednio w pojemnikach.

nawozy do borówek

Uprawę borówek amerykańskich na plantacjach warto jest ściółkować. Najlepszym materiałem do tego są trociny z drzew iglastych bądź też kora sosnowa. Zaletą tego zabiegu jest ograniczenie zachwaszczenia, a także ograniczenie parowania z podłoża. Rośliny wtedy rzadziej cierpią na znaczną utratę wody oraz brak składników pokarmowych. Ściółkowanie również sprawia, że pH gleby utrzymuje się przez dłuższy czas na właściwym poziomie.

borówki

źródło: Fotolia

Od momentu wysadzenia krzewów do 4 roku zaleca się jedynie cięcie sanitarne, czyli usuwanie chorych, słabych, uszkodzonych przez mróz pędów. Cięcie prześwietlające i odmładzające należy stosować dopiero od 5 roku po zasadzeniu krzewów, usuwamy wtedy najstarsze, silnie zagęszczone pędy. Najodpowiedniejszym okresem do tego zabiegu jest koniec zimy i początek wiosny, kiedy rośliny nie są już narażone na silne mrozy. Można wtedy rozpoznać pędy przemarznięte a uwidocznione pąki kwiatowe ułatwią decyzję co do wielkości cięcia. Odmiany borówki wysokiej kwitną od II połowy maja do czerwca, a owoce dojrzewają od początku lipca do końca września. Przeciętnie z jednej odmiany zbiera się jagody przez 2-4 tygodnie. Owoce borówki dojrzewają nierównomiernie, dlatego należy zbierać je 3-4 razy w kilkudniowych odstępach.

K.J.