W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Uprawa lawendy

 

W połowie czerwca zaczyna unosić się wspaniały zapach lawendy, a jej fioletowe kwiaty zdobią nasze rabaty aż do późnego lata. Uprawa tej wdzięcznej zimozielonej krzewinki jest stosunkowo łatwa.

Lawenda może rosnąć w grupach jak również pojedynczo. Aby uprawiać ją w Polsce, należy wybierać gatunki mrozoodporne jak np. lawenda wąskolistna.

 _DSC7842

Stanowisko

Najodpowiedniejsze dla tej rośliny będzie stanowisko słoneczne i w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Podłoże do jej uprawy musi być przepuszczalne, dobrze zdrenowane i bogate w wapń. Dobrze jest w miejscu przeznaczonym do sadzenia lawendy, wymieszać glebę z piaskiem w stosunku 2:1 a na dno dołka wsypać kilkucentymetrową warstwę keramzytu bądź kamieni rzecznych. Roślina ta nie lubi wody stojące w okolicach korzeni więc taki system odprowadzania wody będzie z pewnością dobrze jej służył. Ponadto lawenda źle znosi zakwaszenie podłoża – w takim przypadku warto je odkwasić za pomocą wapna do bielenia drzew i odkwaszania podłoża. Sadzonki lawendy sadzimy w rozstawie 30×30 cm na głębokość na jakiej rosły pierwotnie w doniczkach produkcyjnych.

 _DSC0743

Podlewanie

Podlewajmy młode rośliny po posadzeniu a potem tylko w przypadku długotrwałej suszy – rośliny te są odporne na okresowe braki wody. Starajmy się nie polewać liści lawendy ponieważ w innym wypadku będzie bardziej podatna na choroby.

 

Nawożenie

Lawenda nie ma dużych wymagań pokarmowych, jednak do bujnego kwitnienia potrzebuje fosforu i potasu. Do lawendy rosnącej w pojemnikach polecamy Mineral żel do lawendy. Dawka to 7 ml (czyli 1 poziom nakrętki) na 2 litry wody a w okresie kwitnienia 1 litr wody. Stosuje się go w całym okresie wegetacyjnym. Lawendę podlewamy roztworem nawozowym w okresie kwitnienia raz w tygodniu a w pozostałym okresie co 2 tygodnie. Rosnące w gruncie krzewinki możemy zasilać wieloskładnikowym nawozem długodziałającym 100 dni do lawendy. Roślinę zasilamy do dwóch razy w sezonie stosując dawkę 30 g/ 1 m2 powierzchni (czyli około jedna garść). Następnie nawóz mieszamy z glebą i podlewamy.

 lawenda nawóz

Odchwaszczanie

Roślina ta źle znosi zachwaszczenie, ponieważ szybko rosnące chwasty mogą blokować dostęp powietrza, przez co lawenda może chorować. Dlatego bardzo ważne jest aby regularnie usuwać chwasty z jej okolicy. Najlepiej robić to ręcznie lub motyką, ponieważ dostępne środki chwastobójcze mogłyby uszkodzić lawendę.

 

Cięcie

Lawendę przycinamy 2 razy w roku – wczesną wiosną i po kwitnieniu, koniecznie na kształt kopuły. W terminie wczesnowiosennym środek krzewinki przycinamy na 25-30 cm, a boki krócej. Natomiast latem po kwitnieniu obcinamy tylko końcówki wszystkich pędów wraz z kwiatostanami zachowując półkulisty pokrój. Dzięki temu lawenda będzie się zagęszczać a pędy kwiatostanowe będą się układały we wszystkie strony. Po kilku latach gdy pędy rośliny zaczynają drewnieć i wyglądać mniej estetycznie warto wymienić krzewinkę na młody egzemplarz.

 

Choroby

Najczęstszą chorobą lawendy jest szara pleśń. Objawia się brunatnieniem od wierzchołka pędów oraz liści, które w charakterystyczny sposób zaczynają wyginać się w dół. Aby zapobiec jej występowaniu sadźmy lawendę w zalecanej rozstawie a także opryskujmy środkami Switch  62,5 WG lub Rovral Aquaflo 500 SC. Plewienie chwastów również ogranicza występowanie chorób i szkodników lawendy.

 

Zastosowania lawendy

Lawendę można wykorzystać do zawieszek odstraszających mole odzieżowe, do tworzenia bukietów świeżych bądź suchych (co ciekawe suche kwiaty zmieniają barwę na granatową) i do wytwarzania olejku do aromaterapii. Jako przyprawę między innymi do mięs i wypieków używa się liście oraz kwiaty lawendy. Lawenda jest rośliną miododajną. Wabi swoim zapachem oraz barwą kwiatów liczne owady zapylające. Warto więc zaprosić trzmiele i pszczoły do naszych ogrodów i posadzić lawendę.

 _DSC0763

 

M.G.