W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Zimowa pielęgnacja pelargonii

 

Najbardziej popularne rośliny balkonowe w Polsce to bez wątpienia pelargonie. Swoją sławę zawdzięczają długiemu kwitnieniu i łatwości uprawy. Wciąż powstają nowe odmiany pelargonii o różnobarwnych kwiatach i liściach, dlatego każdy może odnaleźć egzemplarz dla siebie.

P1010106

MROZOODPORNOŚĆ PELARGONII

Pelargonie nie są mrozoodporne, dlatego pozostawienie ich na zewnątrz w warunkach polskiej zimy skończy się ich obumarciem. Pelargonie jednak mogą przetrwać do kolejnego sezonu pod warunkiem, że odpowiednio je przechowamy.

Pelargonie przechowywane dłużej niż dwa lata tracą urok: „dziczeją” i słabiej kwitną. Dlatego warto w marcu wykonać z nich nowe sadzonki. 

PRZEZIMOWANIE PELARGONII 

Do przezimowania wybieramy zdrowe i wolne od szkodników pelargonie. 

Minusowe temperatury podczas jesiennych nocy są sygnałem, że donice z pelargoniami czas przenieść do domu. Nie należy tego robić wcześnie rano, aby rośliny nie przeżyły szoku termicznego, lecz poczekać, aż temperatura się nieco podniesie.

Donice z kwiatami ustawiamy w chłodnym i jasnym miejscu, np. jasnym garażu lub piwnicy, nieogrzewanej klatce schodowej, szklarni. Temperatura do przechowywania od 0 do 10˚C jest optymalna, lecz jeśli obniży się ona na krótko nawet do -3˚C, nie zagrozi to pelargoniom.

Rośliny należy obciąć nad węzłami na wysokości około 20 cm. Można to zrobić przy pomocy noża lub ostrego sekatora. Gdy zauważymy, że pelargonia traci liście, nie jest to powodem do niepokoju. Na pelargonii, zimującej w pomieszczeniu, powinny zostać optymalnie ok. 2, 3 liście. 

P1010092

 

P1010097

PIELĘGNACJA ZIMUJĄCYCH PELARGONII 

Przechowywane pelargonie podlewamy 3-4 razy w ciągu zimy (byle nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża i rośliny). Pamiętajmy, że przelanie pelargonii zimą skończy się jej zgniciem. Zasada jest taka, aby pelargonie w tym czasie podlewać od dołu, to znaczy nalewając wodę na podstawkę doniczki. Rośliny nie zostaną wtedy porażone przez choroby grzybowe.

Całkowicie wstrzymujemy się z nawożeniem. 

W połowie stycznia przystępujemy do wybudzania pelargonii ze spoczynku.

W połowie stycznia przystępujemy do wybudzania pelargonii ze spoczynku. Polega to na podniesieniu temperatury o kilka stopni, zwiększeniu intensywności podlewania oraz na dokarmieniu nawozem.

Nadają się do tego nawozy mineralne lub organiczno-mineralne wieloskładnikowe o składzie dostosowanym do potrzeb nawozowych pelargonii.

zimowa-pielęgnacja-pelargonii

Roślina zacznie wytwarzać wówczas nowe odrosty, które można pozostawić (jeśli chcemy z nich zrobić sadzonki) lub uszczykiwać, w celu lepszego zagęszczenia pędów i liści.

 

LUTY – MARZEC: WYKONUJEMY SADZONKI 

Najlepszym sposobem na uzyskanie pięknych, bujnie kwitnących kwiatów pelargonii, jest wykonanie sadzonek zielonych z rośliny matecznej. Jak wykonać sadzonki pelargonii? Zobacz film: 

Sadzonki, wykonane wiosną, będą kwitły najobficiej jeszcze w tym samym roku. 

Gdy miną wiosenne przymrozki (około połowy maja), donice z pelargoniami można wystawić na zewnątrz. W przypadku przerośnięcia korzeni zaleca się przesadzenie pelargonii do większej donicy. Nie zapominajmy też o dokarmianiu roślin w pojemnikach, gdzie następuje szybkie zużycie substancji pokarmowych. Pelargonie odwdzięczą się nam wówczas obfitym i długim kwitnieniem.

 

M.G.