W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Zimowa pielęgnacja pelargonii

 

Najbardziej popularne rośliny balkonowe to bez wątpienia pelargonie. Swoją sławę zawdzięczają długiemu kwitnieniu i łatwości w uprawie. Wciąż powstają nowe odmiany o różnobarwnych kwiatach i liściach, dlatego każdy może odnaleźć egzemplarz dla siebie.

P1010106

MROZOODPORNOŚĆ PELARGONII

Rośliny te charakteryzują się wrażliwością na mróz, dlatego pozostawienie ich na zewnątrz w warunkach polskiej zimy, skończy się ich śmiercią. Żeby pelargonie przetrwały do kolejnego sezonu, wystarczy odpowiednio je zabezpieczyć pod dachem naszego domu.

Pelargonie przechowywane dłużej niż dwa lata tracą urok: „dziczeją” i słabiej kwitną. Dlatego warto w marcu wykonać z nich nowe sadzonki. 

PRZEZIMOWANIE PELARGONII 

Aby dobrze przezimować pelargonie, należy wybrać jedynie te, które są zdrowe i wolne od szkodników. Jest to warunkiem ponownego ich zakwitnięcia bądź pozyskania z nich zdrowych sadzonek zielnych.

Minusowe temperatury nad ranem są sygnałem, że donice z pelargoniami trzeba przenieść do domu. Nie należy tego robić wcześnie rano, aby rośliny nie przeżyły szoku termicznego, lecz poczekać aż temperatura się nieco podniesie.

Donice z kwiatami ustawiamy w chłodnym i jasnym miejscu – np. jasny garaż lub piwnica, nieogrzewana klatka schodowa, szklarnia. Temperatura do przechowywania od 0 do 10 ˚C jest optymalna, lecz jeśli obniży się ona na krótko nawet do -3 ˚C, nie zagrozi to pelargoniom.

Rośliny należy obciąć nad węzłami na wysokości około 20 cm. Można to zrobić przy pomocy noża lub ostrego sekatora. Gdy zauważymy, że pelargonia traci liście, nie jest to powodem do niepokoju. Optymalnie powinno pozostać około trzech liści na roślinie, zimującej w pomieszczeniu.

P1010092

 

P1010097

PIELĘGNACJA ZIMUJĄCYCH PELARGONII 

Roślin tych nie nawozimy zimą, a podlewany je tylko 3-4 razy podczas całego okresu przechowywania, aby nie dopuścić do przesuszenia. Natomiast przelanie rośliny skończy się jej zgniciem. Zasada jest taka, aby pelargonie w tym czasie podlewać od dołu – to znaczy nalewając wodę na podstawkę doniczki. Rośliny nie zostaną wtedy porażone przez choroby grzybowe.

W połowie stycznia przystępujemy do wybudzania pelargonii ze spoczynku.

W połowie stycznia przystępujemy do wybudzania pelargonii ze spoczynku. Polega to na podniesieniu temperatury o kilka stopni, zwiększeniu intensywności podlewania oraz na dokarmieniu nawozem.

Nadają się do tego nawozy mineralne lub organiczno-mineralne wieloskładnikowe, o składzie dostosowanym do potrzeb nawozowych pelargonii.

pelargonia

Roślina zacznie wytwarzać wówczas nowe odrosty, które można pozostawić (jeśli chcemy z nich zrobić sadzonki) lub uszczykiwać w celu lepszego zagęszczenia pędów i liści.

 

LUTY – MARZEC: WYKONUJEMY SADZONKI 

Najlepszym sposobem na uzyskanie pięknych, bujnie kwitnących kwiatów pelargonii, jest wykonanie sadzonek zielonych z rośliny matecznej. Jak wykonać sadzonki pelargonii? Zobacz film: 

Sadzonki, wykonane wiosną, będą kwitły najobficiej jeszcze w tym samym roku. 

Gdy miną wiosenne przymrozki (około połowy maja), donice z pelargoniami można wystawić na zewnątrz. W przypadku przerośnięcia korzeni, zaleca się przesadzenie pelargonii do większej donicy. Nie zapominajmy też o dokarmianiu roślin w pojemnikach, gdzie następuje szybkie zużycie substancji pokarmowych. Pelargonie odwdzięczą się nam wówczas obfitym i długim kwitnieniem.

 

M.G.