W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Zimowy oczar

 

W naszym klimacie mało jest roślin kwitnących zimą. Jedną z perełek jest oczar wirginijski. Jest krzewem lub małym drzewem pochodzącym z Ameryki Północnej i Kanady. Wyjątkowość zyskał dzięki nietypowym kwiatom oraz porze kwitnienia.

oczar zimowy

KWITNIENIE

Oczar wirginijski może kwitnąć późną jesienią lub zimą. Ma charakterystyczne, żółte kwiaty o płatkach w kształcie wąskich tasiemek. Po przekwitnięciu tworzy owoce, zawierające czarne nasiona.  

Oczar jest cennym krzewem nie tylko ze względu na kwiaty. Ma również mięsiste, dekoracyjne liście, które jesienią przybierają kolor żółty lub pomarańczowy. Na rynku dostępne są odmiany o kwiatach żółtych, ale również pomarańczowych i czerwonych.

OCZAR – WYMAGANIA I STANOWISKO

Nie ma dużych wymagań siedliskowych oraz pielęgnacyjnych. Można go sadzić w grupach lub pojedynczo jako soliter. Jest drzewem lub krzewem często sadzonym przy placach zabaw, jest bezpieczny dla dzieci oraz pełni funkcje edukacyjną, pokazując najmłodszym dynamikę okresu wegetacji. Dla oczaru należy wybrać odpowiednie miejsce. Krzew ten rozrasta się silnie, dlatego nie sadźmy go w zbyt dużym zagęszczeniu, zbyt blisko ogrodzeń lub innych roślin. Wymaga stanowisk słonecznych lub pół cienistych, nie wymaga cięcia. W okresach skrajnej suszy należy go podlać.

oczar

OCZAR – WŁAŚCIWOŚCI

Oczar wirginijski posiada również właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Wyciągi z niego można spotkać w wielu kosmetykach. Bogaty jest w taniny, które zapobiegają krwotokom. Ponadto zawiera garbniki i flawonoidy, te zaś pozytywnie wpływają na skórę, łagodząc podrażnienia i ujędrniając ją.

Kwiaty oczaru, przykryte śniegiem, wyglądają wręcz bajkowo. „Hamamelis virginiana”  zaczaruje swoim urokiem każdy zimowy ogród.

K. Sołyga