W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.
50 lat Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wisła”
Ogrodu, który jest królem pośród ogrodów działkowych, leżący nad królową rzek polskich Wisłą, z którą ogród jest nierozerwalnie związany ze względu na swoje położenie. Położenie to sprawia, że królowa naszych rzek, co jakiś czas odwiedza nasz ogród, siejąc zniszczenie i śmieci, ale również jak Nil w Egipcie wzbogaca glebę.
fot.: Łukasz Woźniak
Po takim „potopie” działkowicze zakasują rękawy i wspólnymi siłami, wytężoną pracą doprowadzają ogród do stanu jeszcze piękniejszego niż przed powodzią, na przekór królowej polskich rzek. Działkowicze z takich opresji wychodzą jeszcze mocniejsi i tworzą silną wspólnotę. Czas wolny można u nas spędzać w różnorodny sposób, albo w ogródku, albo nad Wisłą cierpliwie łowiąc ryby, dokarmiając dzikie kaczki, opalając się, podziwiając piękne żaglówki, to znowu śledząc wzrokiem klucze dzikich gęsi, lub przelatujące samoloty pasażerskie, lub małe sportowe z pobliskiego lotniska w Pobiedniku.
fot.: Łukasz Woźniak
Spacerując nad Wisłą zdarzy się spłoszyć bażanta, który energicznie wznosząc się w górę, zrzuca zbędny balast, a czasem spod samych nóg startuje spłoszona gromadka kuropatw. Idąc wzdłuż brzegu Wisły przy moście Wandy, zobaczymy rozpościerający się na dużej powierzchni najpiękniejszy z pięknych ogrodów, w którym można wspaniale aktywnie wypocząć po trudach dnia codziennego.
Zatem dla każdego lubiącego aktywny i bierny wypoczynek znajdzie się tutaj miejsce do relaksu i regeneracji sił, czy to przy opalaniu się, przy pracach ogrodowych, czy rozmowie z sąsiadem przy kawie, lub w ogrodowej świetlicy przy grach planszowych, ping pongu, czy grillu. Można również w naszej bibliotece pożyczyć książki dla dzieci i dorosłych, jak również dzieci mogą korzystać z huśtawek, batuty i innych zabaw.
fot.: Łukasz Woźniak
Cztery pory roku na ogródkach działkowych
Wiosna
Życie w ogrodzie toczy się przez wszystkie pory roku, a najwspanialsza jest wiosna, kiedy roślinność budzi się do życia, a my po długich zimowych miesiącach z ponurą pogodą, pędzimy do ogrodu leczyć się z zimowej depresji. Na wiosnę ogród jest przepiękny zarówno w pogodę i deszcz, raduje seniorów i młodych, aż żyć się chce.
Lato
Szkoda, że wiosna tak szybko przemija, ale w zamian zaczyna się lato. Słoneczne lato w ogrodzie. Już od świtu, kiedy zza horyzontu wznosi się wielka słoneczna kula, ogród „Wisła” zaczyna nas czarować swoim pięknem, a skowronki, kosy czy wilgi nie ustają w swoim porannym śpiewie. Kielichy lilii gazanii i innych kwiatów otwierają się, słoneczniki zwracają się ku słońcu, a begonie perełki ścielą się wzdłuż róż biegnących w stronę altanki. Powietrze ma różany i liliowy zapach roznoszący się pośród czerwonych maków i kolorowych dali. Zaczarowany ogród, ten z lewej strony i z prawej, w alejce 13 i 17 i wielu innych. Kiedy lato ma się ku końcowi zaczyna się?
Jesień
Piękna złota jesień w ogrodzie! Jesienią ogród wygląda niezwykle ciekawie w promieniach leniwie świecącego słońca na rozciągnięte nitki babiego lata i licznych pajęczyn, a także na piękne czerwone liście sumaka. Drzewa i krzewy mają różnokolorowe liście, a winobluszcz płonie czerwienią na altanie, a owoce białe i czerwone winorośli zdobią niemal każdy ogród. Wrzośce kolorowe również zdobią ogród, a pośród drzew fruwają wróble i sikory przygotowując się do zimy. Jesienny ogród wygląda bardzo radośnie i pozwala nam nie myśleć jeszcze o jesiennych szarugach. Smutniej robi się jak widzimy nad Wisłą przelatujący, wrzaskliwy, klucz dzikich gęsi, a na horyzoncie pojawiła się czarna chmura.
Zima
Niestety zbliża się zima i musimy pamiętać o przygotowaniu do niej ogródków. W zimie życie na działce wbrew pozorom nie zamiera. Do ogrodu należy również zimą przychodzić, sprawdzić, czy wiatr nie odsłonił okrytych roślin, odmieść śnieg z alejki, a nawet z dachu altanki przy jego nadmiarze. Zimą oprócz ponurych dni jest sporo pięknych słonecznych dni ukazując piękno zimowego ogrodu, szczególnie w śnieżną zimę. Słoneczko delikatnie omiata drzewa i krzewy pokryte płaszczem śniegu mieniącego się świecącymi diamentami. Tu i tam przeleci śpiewając sikorka w poszukiwaniu owoców na krzewach, lub pozostawionych przez nas paseczków słoninki, potrzebnej im do przetrwania największych mrozów, to znowu obudzi nas z rozkosznej ciszy dzięcioł, których nie
brakuje w ogrodzie.
fot.: Łukasz Woźniak
Czekamy znowu z utęsknieniem na otwarcie nowego cyklu, nowego sezonu, na pachnącą wiosnę.
Łukasz Woźniak / Kazimierz Sochacki