W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Cantedeskia – Kalia

 

Cantedeskia, potocznie zwana kalią, pochodzi ze środkowo-południowej Afryki.

Jest to cenna roślina ozdobna, która bardzo szybko rozprzestrzeniła się w uprawie w Europie. Ze względu na piękne kwiaty uprawiana jest w ogrodach, w donicach na tarasach oraz w szklarniach na kwiat cięty. W Polsce nie zimuje w gruncie, więc jeśli decydujemy się na jej uprawę w ogrodzie, musimy pamiętać, aby bulwy wykopać na zimę i przechować w piwnicy. Czas uprawy tej rośliny w naszych warunkach wynosi 6–8 miesięcy. Następnie przechodzi ona w czteromiesięczny okres spoczynku, po którym sadzimy ją ponownie. 

Bulwy cantedeskii można kupić wiosną i jesienią w sklepach ogrodniczych. Nadają się zarówno do uprawy w domu, jak i w ogrodzie. Cantedeskie uprawiane przez kilka lat znacznie się rozrastają i możemy je rozmnożyć przez podział. Zaraz po posadzeniu bulwy podlewamy oszczędnie, natomiast gdy rośliny wypuszczą liście, ich wymagania wodne wzrastają.

 

Nawożenie

Nawożenie rozpoczynamy po wypuszczeniu liści, stosując nawozy do roślin kwitnących, które będą intensyfikowały kwitnienie cantedeskii. Nawozimy od wiosny do sierpnia, a potem pozwalamy roślinie przygotować się do spoczynku. 

Przechowywanie i rozmnażanie

W uprawie w donicach jesienią przestajemy podlewać rośliny, aby przygotowywać je do czteromiesięcznego spoczynku. Przy uprawie w gruncie odrywamy lub obcinamy zaschłe pędy. Wykopujemy i koniecznie obsuszamy bulwy, aby nie zgniły podczas przechowywania. Dzielimy je, jeśli powstało dużo odrostów, następnie zabezpieczamy preparatem grzybobójczym. Zostawiamy do wiosny w suchym i przewiewnym miejscu, w temperaturze 10°C. Najlepiej przykryć bulwy wilgotnym torfem, aby całkowicie nie wyschły.

Cykl uprawy:

 Anita_tabela_IO_2kalia

Uwaga! Roślina trująca dla człowieka!

Anita Kopera