W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.
Myszy i szczury to szkodniki domowe, przenoszące ponad 50 różnych niebezpiecznych chorób. Są bardzo sprytne i skorzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wśliznąć się do domów i piwnic.
Spotkanie z myszą lub, co gorsza, szczurem w naszym własnym domu jest bardzo nieprzyjemne.
Myszy i szczury, szczególnie w okresie jesiennym, szukają schronienia w naszych domach. Aby dostać się do pomieszczeń, niszczą ściany i ocieplenia poprzez wygryzanie w nich otworów. Czasem przegryzają także kable elektryczne lub telefoniczne. Myszy i szczury zanieczyszczają pomieszczenia odchodami, chętnie też podjadają zapasy owoców i warzyw w piwnicach lub spiżarniach. Myszy i szczury mogą przenosić również groźne dla człowieka i zwierząt domowych choroby, takie jak np. wścieklizna, żółtaczka, salmonella. Zdarza się też, że gryzonie te są nosicielami niebezpiecznych pasożytów, które również mogą przenosić się na człowieka.
Najczęściej spotykanymi gatunkami gryzoni w ogrodach i domach są: mysz polna, mysz domowa oraz szczur wędrowny i szczur śniady. Gryzonie te mają bardzo duże zdolności rozrodcze, a samice mogą wydać 5 do 8 miotów w roku. W każdym z nich, w zależności od gatunku, urodzić się może 4-15 młodych gryzoni. Ich liczebność szybko wzrasta i przez to walka z nimi może okazać się trudna. Z powodu nocnego trybu życia tych zwierząt, możemy mieć trudność w oszacowaniu ich populacji.
Skuteczną metodą pozbycia się gryzoni jest wyłożenie stacji deratyzacyjnej, w skład której wchodzi również pasta, będąca trucizną. Pułapki i stacje deratyzacyjne należy koniecznie wykładać w gumowych rękawiczkach, aby gryzonie nie wyczuły ludzkiego zapachu. Gdy gryzoń wyczuje zapach człowieka na urządzeniu, najprawdopodobniej nie pobierze trucizny.
Karmnik umieszcza się na podłodze, w miejscach, w których natknęliśmy się na gryzonie bądź ich ślady. Stacja może być użyta zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i na otwartej przestrzeni. Dzięki specjalnie zaprojektowanej obudowie przynęta chroniona jest przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przynęta w formie pasty ma w swoim składzie difenakum (0,05 g/kg) – substancję gryzoniobójczą do zwalczania myszy i szczurów. W przypadku występowania myszy do każdego punktu deratyzacyjnego rozkłada się do 30 g preparatu, natomiast do walki ze szczurami stosuje się większą dawkę preparatu – do 200 g. Po ok. 4 dniach od spożycia śmiertelnej dawki (tj. dwa lub więcej pobrań preparatu), gryzonie padają. Zwalczanie gryzoni może trwać przykładowo od 2 do 5 tygodni, w zależności od nasilenia inwazji. Kolonia gryzoni powinna zostać zwalczona w ciągu 35 dni.
W przypadku stwierdzenia obecności gryzoni po 5 tygodniach od rozpoczęcia zwalczania, należy skontaktować się z wykwalifikowanym pracownikiem deratyzacyjnym. Możliwe bowiem, że mamy do czynienia z plagą szczurów i myszy.
Opakowania po produkcie, martwe gryzonie, wyłożoną przynętę oraz jej pozostałości usuwać należy w sposób bezpieczny, zgodnie z aktualnymi przepisami (np. utylizować lub unieszkodliwiać w autoryzowanych firmach).
Polecane produkty:
Granulat Arox na myszy i szczury
Kostki Arox na myszy i szczury
Ziarno Arox na myszy i szczury
Magdalena Grządka – Mirecka