W serwisie używane są pliki cookies w celu ułatwienia i dostosowania preferencji serwisu do użytkowników oraz odbiory określonych treści. Pliki cookies zapisywane są na końcowym urządzeniu użytkownika. Szczegółowe informacje znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI.

AKCEPTUJĘ   >>
Zapisz się do Newslettera

Sposób na ślimaki

 

Żarłoczni Francuzi – postrach ślimaków

Gdybyśmy byli Francuzami, być może obecność ślimaków w naszych ogrodach byłaby dla nas satysfakcjonująca, we Francji bowiem ślimaki są uważane za przysmak. Niestety, nie wszystkie ślimaki są jadalne, a w dodatku ich obecność w ogrodzie może zaskoczyć wielu nas.

Czy ślimaki są faktycznie intruzami?

Mimo że ślimaki niechętnie gościmy w naszych ogrodach, pełnią one bardzo ważną funkcję w przyrodzie. Należą do grupy saprofagów, co oznacza, że odżywiają się nie tylko żywymi roślinami i zwierzętami, ale również ich martwymi szczątkami. Rozdrabniając je, wspierają grupę destruentów i wspomagają obieg materii w ekosystemie.

Jak rozpoznać, że nasze rośliny są zjadane przez ślimaki?

Podczas przemieszczania się ślimaki wytwarzają śluz, który znacznie pomaga im w poruszaniu się. Śluz, jeśli nie ulegnie wymyciu przez deszcz, zasycha i pozostaje na liściach. Przeprowadzając diagnozę, należy bardzo dokładnie sprawdzić górną i dolną stronę blaszek liściowych oraz glebę pod roślinami.

Jak walczyć ze ślimakami?

Nie ma metody, która całkowicie eliminowałaby ich obecność. Kontrola ślimaków opiera się na działaniach profilaktycznych. Przede wszystkim powinniśmy zasadzić w ogrodzie rośliny mające działanie odstraszające, takie jak mydlnica lekarska, majeranek ogrodowy czy lebiodka pospolita. Do ograniczania liczby ślimaków bardzo dobrze nadają się specjalne pułapki służące do ich odławiania. Pułapki wkopujemy w ziemię, a ich zawartość uzupełniamy marchewką, ziemniakami a także piwem, ponieważ ślimaki są smakoszami tego napoju. Pułapki regularnie przeglądamy, uwięzione ślimaki odławiamy, a braki w przynęcie uzupełniamy. Ten oto sposób na ślimaki należy do najczęściej stosowanych. Zwierzęta te bytują i rozmnażają się w zacienionych i wilgotnych miejscach, dlatego warto prowadzić systematyczny przegląd ich kryjówek i w miarę możliwości usuwać szkodniki.

ślimaki

Pułapka na ślimaki – skuteczne monitorowanie

Jeśli wszystkie powyższe sposoby zawiodły, możemy użyć chemicznych środków ochrony roślin. Bardzo skutecznym preparatem jest Glanzit 06 GB, dostępny w formie granulatu. Ślimaki zwabione jego zapachem chętnie go zjadają, po czym giną. Glanzit 06 GB należy rozsypać na powierzchni gleby w kilku miejscach, tak by ominąć rośliny przez nas uprawiane. W razie wystąpienia opadów deszczu po zastosowaniu środków ochrony roślin, zabieg powtarzamy. Przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie i uważnie zapoznać się z treścią jego etykiety.

Bezskorupowe czy z „domem na plecach”? Które ślimaki wyrządzają większe szkody?

Zarówno obecność ślimaków skorupowych, jak i bezskorupowych w naszych ogrodach może budzić zaniepokojenie. W naszym klimacie niezwykle niebezpieczny i ekspansywny okazał się jednak bezskorupowy ślinik luzytański. W jednym sezonie może złożyć aż 400 jaj i jest zaliczany do 100 najbardziej inwazyjnych gatunków zwierząt w Europie.

Czy wiesz, że:

– Niektóre ślimaki podczas bardzo mroźnych i długich zim zapadają w stan hibernacji. By nie utracić zbyt dużych ilości wody, pokrywają swoje ciało cienką warstwą śluzu. Przez tak długi okres hibernacji jako źródło energii wykorzystują zgromadzony w swoim ciele tłuszcz.

– Długość życia ślimaków jest ściśle uzależniona od środowiska, w którym żyją. Niektóre z nich są w stanie przeżyć 5 lat, jednak rekordzistami są ślimaki dożywające nawet 25 lat.

– Największy ślimak został znaleziony w Afryce. Jego długość przekraczała 30 cm, a ważył ponad kilogram.

– Ślimaki nie należą do najszybszych. Ich średnia prędkość wynosi około 10 cm/min. Oznacza to, że w ciągu godziny pokonują dystans 6 metrów. Gdyby ślimak poruszał się przez 24 godziny na dobę, w ciągu roku przemierzyłby odległość 5,256 km.

– Ślimaki są hermafrodytami, co oznacza, że posiadają zarówno żeńskie, jak i męskie narządy płciowe. Aby jednak doszło do składania jaj, ślimaki muszą mieć bezpośredni kontakt ze sobą.

– Ślimaki nie tylko niszczą nasze rośliny, ale też mogą być nosicielami wielu pasożytów i stanowić bardzo poważne zagrożenie dla psów, jeśli trafią do ich przewodu pokarmowego.

1